Urugwaj pierwszym ćwierćfinalistą mundialu

Walka do samego końca oraz talent Luisa Suareza pozwoliły Urugwajowi pokonać Koreę Południową 2:1 i awansować do grona ośmiu najlepszych zespołów na świecie.

Mecz Urugwaju z Koreą Południową. / Fot. EPA/CARL FOURIEUrugwaj to jedno z dużych zaskoczeń Mundialu. Podopieczni Oscara Tabareza zwyciężyli zmagania w grupie A, pozostawiając za burtą aktualnych wicemistrzów globu – Francję, dzięki czemu wyszli z grupy po raz pierwszy od 20 lat. Korea z kolei także zaprezentowała się dobrze i wywalczyła awans dzięki korzystnym rezultatom z Nigerią i Grecją. Obie ekipy spotkały się ostatnio w 1990 roku. Wówczas w fazie grupowej padł remis. Statystka przemawiała jednak za drużyną z Ameryki Południowej.

Spotkanie od samego początku obfitowało w emocje i sytuacje dla obu ekip. Brakowało jednak dokładności i odpowiedniego wykończenia. Kilka minut po pierwszym gwizdku Lee Chu-Yong trafił w słupek z rzutu wolnego. Urugwaj odpowiedział niegroźnym strzałem Diego Forlana. Kolejna akcja w wykonaniu Urugwajczyków była już o wiele lepsza.

W 8. minucie Jung Sung-Ryong minął się z piłką dośrodkowaną przez Diego Forlana. Znakomicie wykorzystał to zupełnie niepilnowany Luis Suarez, który skierował futbolówkę do pustej bramki, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie.

Po strzeleniu gola, Urugwaj nieco uspokoił swoją grę, ale nie pozwalał na wiele Koreańczykom, skutecznie niwelując niebezpieczeństwo. O sile defensywy przeciwników dobrze przekonywał się Park-Ji Sung, który nie mógł pozwolić sobie na rozwinięcie skrzydeł. Z kolei nieliczne akcje ofensywne podopieczni Oscara Tabareza stwarzali po kontratakach, zakończonych niecelnymi strzałami jak w przypadku szarżującego na skrzydle Jose Fusile czy Arevalo Riosa lub interwencją koreańskiego defensora. Tymczasem w 27. minucie powinno być 2:0 dla dwukrotnych mistrzów świata. Lee Jung-So dał się ograć Suarezowi, który wychodził na sytuację sam na sam z Sung-Ryongiem. Arbiter odgwizdał jednak pozycję spaloną, lecz powtórki wykazały, że bardzo się pomylił i niesłusznie przerwał akcje.