Facebook Google+ Twitter

Urząd Miasta Krakowa chce zlikwidować szkolne stołówki

Krakowscy urzędnicy, w ramach oszczędności budżetowych, postanowili zamknąć jadłodajnie szkolne. Informacja ukazała się w tym tygodniu w krakowskich szkołach, a dyrektorzy pilnie zwołują zebrania z rodzicami, bo nie chcą poddać się bez walki.

 / Fot. Marcin Oliva Soto, PolskapresseW tym tygodniu krakowskie podstawówki, bo głownie o nich mowa, obiegła informacja smutna dla większości rodziców. Rządzący miastem urzędnicy postanowili zamknąć szkolne stołówki w ramach oszczędności. Podobno nie ma mowy o całkowitym zamknięciu placówek, ale o ich przekształceniu. Jadłodajnie szkolne mają trafić w ręce prywatnych właścicieli, ewentualnie ma być prowadzony catering. Planowane zmiany szykują się od przyszłego roku szkolnego.

Wśród rodziców, dyrektorów szkół oraz pracowników stołówek panuje rozgoryczenie i obawa przed tak radykalną decyzją ze strony Urzędu Miasta. Pracownicy stołówek boją się o utratę pracy. Rodzice natomiast martwią się o przyszłe ceny obiadów w sprywatyzowanych jadalniach. Do tej pory do obiadów pewna kwotę dopłacał UM, od września ceny obiadów nie tylko wzrosną, ale nie będzie do nich dofinansowania. Rodzica, którego dziecko miało dotychczas darmowe obiady z opieki społecznej, nie stać będzie na kupowanie obiadów za kilkaset złotych miesięcznie.

Lekcje w krakowskich szkołach podstawowych trwają nawet do godziny 17. Dzieci, pracujących do późna rodziców, spędzają praktycznie cały dzień w szkolnej świetlicy. Stołówkowe obiady są dla nich często jedynym ciepłym posiłkiem w ciągu dnia.

Dyrektorzy szkół podstawowych zapowiadają, że nie poddadzą się bez walki. Na tablicach szkolnych ogłoszeń podstawówek, pojawiły się informacje o likwidacji jadalni szkolnych, a dyrektorzy zapraszają rodziców na zebrania dotyczące zaistniałej sytuacji.

Czy uda się rozwiązać problem? Miejmy nadzieję, że urzędnicy krakowscy nie będą aż tak okrutni i znajdą jakieś rozsądne rozwiązanie.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Krakus
 • Krakus
 • 20.05.2012 11:34

To niech złodzieje co wyłudzili w ramach Komisji Majątkowej oddadzą to co skradli .Wówczas będzie dość funduszy na stołówki i dla wszystkich biednych ludzi .

Komentarz został ukrytyrozwiń
jasiu
 • jasiu
 • 11.03.2012 19:11

Na portalu mamy piewców komunizmu. Bo dawała bułką i kubek mleka.
Nieważne, że rodziców goniła do niewolniczej pracy za marne grosze, więc musieli dokradać,
sadzała do więzień za krzywe spojrzenie.
nieważne.
dzieciom dawała kubek mleka, a aktywistom długie białe pały zwane szturmówkami i zaopatrzenie w extra sklepach.
dziś to sobie chwalą

Komentarz został ukrytyrozwiń
JAN NOWAK
 • JAN NOWAK
 • 11.03.2012 18:38

tak, tak Narodzie, siermiężna komuna dała kubek mleka i kawałek chleba.
wszystkim.
i dała tylko to.
jeżeli ktoś dostał nieco więcej,w sklepach milicyjnych,
to dzisiaj chwali siermiężną komunę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 11.03.2012 18:32

na portalu są tacy, którzy chwalą siermiężną komunę. bo komuś dała kubek mleka.
nie widzą, że ta komuna odebrała wielu ludziom życie
poczekam, aż pochwalą siermiężny hitleryzm.
toż to oba systemy zaliczone zostały do organizacji ludobójczych.
zatem zgłaszam to jako przestępstwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tyle się mówi o agresji wśród młodocianych: - Polak głodny to zły! Nijak też uczyć się pilnie nad książką, kiedy z głodu boli głowa i brzuch!!
Prywatyzacja stołówek szkolnych jest złym rozwiązaniem, bo prywatorzy bądą chcieli na głodzie dzieci zarobić pieniądze.... - Tymczasem duże sklepy miejskie co dzień wyrzucają tony przeterminowanego towaru, dobrego jeszcze do użycia. Może by tutaj poszukać jakiegoś rozwiązania???

Komentarz został ukrytyrozwiń

postępowanie Pani wiceprezydent jest dla mnie niezrozumiałe i oburzające. Znam wiele dzieci, dla których obiad szkolny był jedynym porządnym posiłkiem w ciągu dnia. Odczuwam bezsilność wobec jej pomysłów. Odbiera dzieciom posiłki i dodaje pracę w postaci funkcji sprzątaczek. Oczywiście sprzątające dzieci będą musiały być pilnowane przez swoich nauczycieli. Sprzątanie brudów szkolnych to nie tylko papierki z zeszytu to wiele odpadów, które zagrażają zdrowiu. Czy pierwszaki mają latać z pompkami do przetykania toalet? Odbiorą dzieciom obiady, żeby podnieść sobie pensje urzędnicze? Dawno nie czułam się tak oszukana, przez Rząd i Urząd jak po ostatnich zarządzeniach dotyczących szkolnictwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sandomierski
 • Sandomierski
 • 10.03.2012 18:38

do Lesława Adamczyka.Oszukiwani Polacy jeszcze dużo mogą wytrzymać,bo są dość skutecznie ogłupieni propagandą.Niech pan zwróci uwagę że te atrakcje funduje im rząd który bije rekordy popularności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Władcom Polski i władzom samorządowym ktoś chyba kradnie resztki rozumu.Kultura i oświata,zdrowie nie są ważne?- ważne ,aby było drzewo na trumny? Ważne są umowy śmieciowe ,a władzy żyje się coraz lepiej, ciekawe jak długo jeszcze wytrzymają oszukiwani Polacy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ojciec
 • Ojciec
 • 10.03.2012 17:23

To co się wyprawia w tej obecnej Polsce "wolne" to się w głowie nie mieści .W tamtej "zniewolonej "Polsce , PRL był:higienistki , gabinety stomatologiczne , pielęgniarki i kto chciał obiady (za symbolice oplata ,najbiedniejsze dzieci miały za darmo)Wówczas dbała Polska o swych obywateli a teraz wszystko robi aby nas unicestwić (dzieci , młodzież , dorosłych ludzi)w imię jakiś cynicznych haseł o jakiś dobrodziejstwach w Rzeczpospolitej Polskiej .

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ja p#&%.

A później głodny dzieciak będzie się obżerał czipsami ze szkolnego sklepiku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.