Facebook Google+ Twitter

Urzędnicy będą bezkarni? Nowy pomysł ministra Gowina

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin proponuje zniesienie kar za fałszywe zeznania w oświadczeniach majątkowych. Swój nowy pomysł tłumaczy niską liczbą skazań za to przestępstwo.

Jarosław Gowin / Fot. Creative Commons 3.0Puls Biznesu podaje, że być może wkrótce wejdzie w życie nowy projekt proponowany przez ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina. Minister chce uchylenia kar za złożenie nieprawdziwych deklaracji o stanie majątku. Tym sposobem ministrowie, parlamentarzyści i urzędnicy państwowi będą mogli bezkarnie kłamać, lub mówiąc inaczej, "nie mówić prawdy" w swoich zeznaniach majątkowych.

Minister Gowin jest ostro krytykowany, a o jego nowym pomyśle Julia Pitera z PO mówi - "To bardzo zły i niebezpieczny pomysł. Jeżeli wejdzie w życie, zniknie sens składania oświadczeń majątkowych. Minister powinien poważnie się nad tym zastanowić".

Szef resortu sprawiedliwości argumentuje swój nowy projekt tym, że w 2010 roku za składanie fałszywych deklaracji majątkowych, zostały skazane zaledwie 2 osoby (za rok 2011 wciąż nie ma jeszcze danych z resortu sprawiedliwości). Według ministra zatem jest to zbędny przepis.

Z propozycją ministra nie zgadza się również Centralne Biuro Antykorupcyjne. Maciej Klepacz - zastępca szefa CBA - uważa, że przyjęcie takiego rozwiązania pozostawi pod znakiem zapytania celowość stosowania oświadczeń majątkowych jako narzędzia przeciwdziałania korupcji - informuje Gazeta Wyborcza.

Przeciwne pomysłowi Gowina jest także Ministerstwo Finansów, które uważa, że odpowiedzialność karna jaka ciąży za podawanie nieprawdziwych zeznań majątkowych, ma działanie antykorupcyjne - informuje TVN24.

Elżbieta Markowska - dyrektor generalny Ministerstwa Finansów - mówi "Z doświadczeń MF wynika, że odpowiedzialność karna za podawanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych, znacząco przeciwdziała korupcji. Dlatego powoływanie się na niewielką liczbę wyroków skazujących nie jest racjonalnym uzasadnieniem proponowanej zmiany ".

Oświadczenia o stanie majątku są w obowiązku składać osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe, parlamentarne i samorządowe. Lustracja majątkowa ma służyć sprawdzeniu, czy pełniący władzę nie ukrywają nielegalnych dochodów i czy stosują się do przepisów, które ograniczają ich aktywność w biznesie.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

kochampolske
 • kochampolske
 • 06.05.2012 10:59

co za durne uzasadnienie.
wiadomo jak w polsce dziala tarcza antykorupcyjna pitery. jej po prostu nie ma.
wiec powolywanie sie na cos, co jest wynikiem nieudolnosci rzadu ryzego niemczura, jest po prostu wyrafinowana manipulacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kochampolske
 • kochampolske
 • 06.05.2012 10:56

@pawel jankowski
juz sobie wyobrazam, jaki to by sie ryk podniosl, gdyby z podobnym pomyslem wystapil niegdys pis, gdy byl u wladzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kochampolske
 • kochampolske
 • 06.05.2012 10:54

no i kolejne POmylone bydle rzygnelo nastepna glupota, glownie po to, zeby zapewnic bezkarnosc swoim kolesiom, ktorych ryza malpa licznie wprowadzila do urzedow.

Komentarz został ukrytyrozwiń
podatnik
 • podatnik
 • 05.05.2012 07:29

Pomysł gowina prowadzi do zlodziejstwa na wysokich szczeblach władzy.mamy więc mieć święte polityczne krowy jak tymoszenko ktore mimo afer i korupcji będą zgodnie z prawem polskim bezkarne.Miałem gowina za mądrego teraz zmieniłem zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
grzelak
 • grzelak
 • 03.05.2012 12:06

@Andrzej Chorążkiewicz ! Daj se chłopie spokój podrap się po jajach i idź spać. A panów Gowina i Palikota chwal pod niebiosa bo im zawdzięczasz dobrobyt i prawość ! A ty tu pier...olisz źle o nich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
edwin
 • edwin
 • 03.05.2012 09:46

"''Swój nowy pomysł tłumaczy niską liczbą skazań za to przestępstwo.'' I po zniesieniu kary liczba skazań natychmiast wzrośnie ! Oto efekt wzrostowy w wykonaniu Gowina i rządu nie licząc wzrostu zadłużenia kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 02.05.2012 18:51

PO ma czarna serie ..co krok to sie kompromituje .. teraz dołacza gowin z księzycowymi pomysłami

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można to sobie tłumaczyć jako nowatorstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż. Nie ma to jak "zdrowe" poglądy. Najpierw twierdzi, że kobiety miejsce jest przy garach, potem jest zwolennikiem przerostu sumienia, a teraz dla odmiany widzi polityków jako osoby bez skazy. Co będzie następne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.