Facebook Google+ Twitter

Urzędnicy zamienili auta na rowery

Na dziedzińcu przed Ministerstwem Środowiska zorganizowano happening z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Urzędnicy wsiedli na rowery i mimo deszczowej pogody jeździli przed ministerstwem na swoich jednośladach.

 / Fot. Craig Nagy. Wikimedia Commons. Licencja CC.Europejski Dzień Bez Samochodu organizowany jest co roku 22 września. Ideą przedsięwzięcia jest promowanie proekologicznych postaw wśród ludzi. Kampania ma na celu uczulić społeczeństwo na negatywny wpływ jaki mają samochody na środowisko, a także promować komunikacje publiczną i ekologiczne pojazdy.

Pracownicy Ministerstwa Środowiska, które jest patronatem kampanii w Polsce, postanowili sami dać przykład. Większość urzędników przyjechało do pracy komunikacją publiczną, a najwytrwalsi dojechali do pracy na rowerach. Z tego powodu dziedziniec, na którym zazwyczaj parkują samochody był zupełnie pusty, a stojaki na rowery całkowicie wypełnione.

Następnie punktualnie o godzinie 10 na dziedzińcu ministerstwa odbyła się "Masa Rowerowa", czyli przejazd pracowników na rowerach i hulajnogach. Cała akcja trwała 20 minut. Jako pierwszy na rowerze pojawił się Marek Goździk z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. - Uważam, że jest to bardzo potrzebne przedsięwzięcie. Przy korkach jakie mamy na drogach taka ochrona środowiska to przyjemność. - powiedział. Po nim wyjechali następni urzędnicy. - Warto przesiąść się z samochodu na rower - stwierdziła Elżbieta Strucka, rzecznik Ministerstwa Środowiska..

Na jednośladach można było zobaczyć między innymi dwóch wiceministrów. Pomimo deszczu kilkanaście osób jeździło dookoła podwórza przed ministerstwem. Wśród nich poruszał się na hulajnodze Henryk Jezierski, wiceminister i główny geolog w kraju. - Zdecydowanie promuje taką formę. Całe weekendy staram się jeździć na rolkach albo hulajnodze - stwierdził.

Główna inicjatorka happeningu Agata Goździk, zastępca dyrektora w Departamencie Edukacji i Komunikacji Społecznej, liczy że akcja wprowadzi nowe zwyczaje wśród urzędników. - Mam nadzieję, że to już będzie tradycja i więcej osób będzie przyjeżdżać na rowerach - powiedziała.

Europejski Dzień Bez Samochodu kończy kampanie pod nazwą Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Hasłem tegorocznej akcji jest "Czyste powietrze dla wszystkich". Międzynarodowa kampania organizowana jest w dniach 16-22 września. Akcję zapoczątkowano we Francji w 1998 roku. Polska bierze udział w kampanii od 2002 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

a ja wręcz przeciwnie do poprzednika lubię szczególnie te dni iedy przykładam rękę do ekologicznych działań bo są mi bliskie i nie są dla mnie żadnym wyrzeczeniem ... +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Europejski Dzień Bez Samochodu to kolejny durny dzień, który nie wnosi do naszego życia nic nowego - niestety. Podobnie jak Dzień Bez Papierosa, z ogromną ciekawością czekam na dzień bez majtek, a może jest już taki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.