Facebook Google+ Twitter

Urzędy marszałkowskie mają problem z egzekwowaniem kar

Urzędnicy w województwie śląskim nałożyli 130 kar za niedostarczenie sprawozdania w sprawie odpadów, ale wyegzekwowali tylko 37. Wszystko przez niefrasobliwe przepisy.

Marszałkowie i przedsiębiorcy, mają problem związany z obowiązkiem składania w urzędach marszałkowskich sprawozdań w sprawie odpadów. Bowiem jak pokazują statystyki jedynie 30 procent przedsiębiorców taką ewidencję prowadzi i składa we właściwym terminie. Marszałkowie świadomi tego nakładają kary na przedsiębiorców, bo wymaga od nich tego prawo, ale nie egzekwują, bo skończyłoby się to falą bankructw małych i średnich przedsiębiorstw mówi - Wiadomościom24 Krzysztof Kawczyński, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej.

Problem jest także z tym, którzy przedsiębiorcy są zobligowani do składania stosownego sprawozdania gdyż jak twierdzi Kawczyński masa mikro przedsiębiorców jest zwolniona z tego obowiązku. Zdaniem Przewodniczącego Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej taki obowiązek mają jedynie przedsiębiorcy wytwarzający minimum 5 ton odpadów rocznie. Również urzędnicy są zdezorientowani, bo nie wiedzą, kto musi, a kto nie, składać stosowane sprawozdanie.

Najwięcej jednak kontrowersji do niedawna wzbudzała wśród przedsiębiorców wysokość kary za brak sprawozdania, bowiem zgodnie z ustawą o odpadach, wynosiła 10 tysięcy złotych. Efektem tego były liczne odwoływania się przedsiębiorców od decyzji marszałka w pierwszej kolejności do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Były i takie przypadki gdzie firmy odwoływały się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale w większości przypadków kary zostały podtrzymywane. Jednak cała procedura była trudna i czasochłonna, czego dowodem jest fakt, iż na Śląsku ze 130 decyzji marszałka statut ostatecznej uzyskało jedynie 37.

Posłowie postanowili pomóc urzędom i przedsiębiorcom i złagodzili wysokość kar za brak sprawozdania o odpadach bądź złożenie po terminie. Zgodnie z nowymi przepisami marszałkowie mogą nałożyć kary w wysokości od 500 zł za złożenie sprawozdania po terminie, który przypomnę (przypada na 15 marca każdego roku), do nawet 2 tysięcy za jego brak. Zmiany przepisów są wynikiem ustaleń pomiędzy urzędami marszałkowskimi a Departamentem Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska.

Dzięki temu kary powinny stać się bardziej akceptowalne, a przez to spadnie liczba odwołań i w konsekwencji niezwykle pracochłonnych, a więc i kosztownych procedur – komentuje Witold Trólka rzecznik prasowy śląskiego urzędu wojewódzkiego.

Ze zmian w przepisach zadowolony również jest Krzysztof Kawczyński jednak dodaje, że kwota kar nie jest najistotniejszym problemem dla przedsiębiorców w jego opinii administracja powinna zadbać o to, aby przedsiębiorca wiedział, że ma obowiązek złożenia takiego sprawozdania, o jakim mowa. W jego opinii przedsiębiorca dziś jest nadmiernie obciążony obowiązkiem składania różnego rodzaju sprawozdań i raportów. Jednocześnie podkreśla, że kary za brak sprawozdania s w sprawie odpadów powinny pozostać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.