Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21940 miejsce

Urzekający obraz głębokiego nieba. Wielki Obłok Magellana w Teleskopie Hubble'a

Wielki Obłok Magellana to piękny i bogaty obiekt, który można dojrzeć gołym okiem, acz tylko na południowej półkuli naszej planety. Miejsce pełne tajemnic i atrakcji, jedną z nich jest gromada kulista NGC 1854.

Gromadę kulistą NGC 1854 odkrył James Dunlop w 1826r. Obiekt o jasności obserwowanej 10,4 mag., położony ok. 135 tys. l.św. w Wielkim Obłoku Magellana (α=05h 09m 20.2s, δ=-68° 50′ 56″ J2000.0). Rozmiary kątowe obrazu to zaledwie 2,4 x 1,5 minuty kątowej. / Fot. ESA/Hubble & NASAOto jeden z tych urzekających obrazów głębokiego nieba. Agencje NASA i ESA pozyskały fotografię, dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a (Hubble Space Telescope). Zdjęcie przedstawia gromadę gwiazd NGC 1854, zbiór czerwonych, białych i niebieskich gwiazd, w konstelacji południowej części nieba, znanej pod nazwą Złotej Ryby. Obiekt znajduje się około 135 tysięcy lat świetlnych od Ziemi w Wielkim Obłoku Magellana, który jest galaktyką satelitarną Drogi Mlecznej i jednym z naszych najbliższych kosmicznych sąsiadów.

Wielki Obłok Magellana to miejsce intensywnego powstawania gwiazd. Galaktyka bogata w międzygwiazdowy gaz i pył, jest domem dla około 60 gromad kulistych i 700 gromad otwartych, które często bywają przedmiotem badań astronomicznych, tak w Wielkim Obłoku Magellana, jak też w mniejszym siostrzanym Małym Obłoku Magellana. To jedyne znane systemy zawierające gromady będące na wszystkich etapach ewolucji. Do badań nad tymi obiektami nader chętnie korzysta się z Hubble'a, który wyposażony jest w kamery o niezwykle wysokiej rozdzielczości. Takie instrumentarium pozwala rozpoznać poszczególne gwiazdy, nawet w stłoczonym jądrze gromady, dając wgląd w temacie ich masy, wielkości i stopnia rozwoju.

źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.