Facebook Google+ Twitter

USA: 30 miliardów dolarów na ratowanie General Motors

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-01 21:37

Rząd Stanów Zjednoczonych wyłoży 30 miliardów dolarów na ratowanie General Motors. W zamian za to stanie się głównym właścicielem tego koncernu. General Motors ogłosił dziś niewypłacalność i zwrócił się do sądu o ochronę przed wierzycielami.

Prezydent Barack Obama poinformował, że w zamian za 30 miliardów dolarów pomocy finansowej oraz 20 miliardów wcześniejszych pożyczek, rząd USA obejmie 60% akcji General Motors. „Plany jakie dziś ogłaszam oznaczają stworzenie nowego General Motors - koncernu, który będzie produkował wysokiej jakości, bezpieczne i wydajne samochody przyszłości".

Obama przyznał, że proces restrukturyzacji General Motors doprowadzi do zamknięcia wielu fabryk, likwidacji tysięcy salonów i zwolnienia kilkudziesięciu tysięcy pracowników. „Nie zamierzam udawać, że będzie łatwo. Chcę jednak powiedzieć pracownikom przemysłu motoryzacyjnego: poświęcacie się dla przyszłych pokoleń".

Z dokumentów złożonych przez General Motors w sądzie w Nowym Jorku wynika, że zadłużenie koncernu wynosi 172 miliardy dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wartość jego aktywów. Dzięki bankructwu koncern będzie mógł zacząć działalność z czystym kontem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.