Facebook Google+ Twitter

USA: Bank zwraca ''zaciągnięty kredyt''

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-14 17:51

Jeden z największych banków świata Citigroup zwraca rządowi Stanów Zjednoczonych ponad 20 miliardów dolarów, które otrzymał w czasie ubiegłorocznego kryzysu finansowego. Dzięki tej decyzji Citi uwalnia się od ograniczeń nałożonych przez amerykańskie władze.

Z powodu ryzykownych inwestycji i kryzysu na rynkach finansowych Citigroup znalazł się w ubiegłym roku na krawędzi bankructwa. Bank przetrwał dzięki pożyczce amerykańskiego rządu w wysokości 45 miliardów dolarów oraz gwarancjom finansowym na kwotę 300 miliardów dolarów.

Dziś Citi ogłosił, że wypuszcza na rynek nowe akcje o wartości 20,5 miliarda dolarów, a zarobione pieniądze zwraca do budżetu państwa. Bank nie musi spłacać pozostałych 25 miliardów dolarów kredytu, ponieważ został on zamieniony na udziały właścicielskie. W tej chwili rząd USA posiada 1/3 akcji Citigroup, które wkrótce również zamierza sprzedać - najprawdopodobniej z dwudziestoprocentowym zyskiem.

Spłacając dług wobec państwa Citigroup uwalnia się od regulacji nałożonych na instytucje finansowe, które korzystały z rządowej pomocy. Chodzi między innymi o limity wynagrodzeń dla dyrektorów i członków zarządu oraz ograniczenia w wypłatach dywidendy.

W ubiegłym tygodniu rządową pomoc spłacił Bank of America a wcześniej JPMorgan Chase i Goldman Sachs. Spośród dużych krajowych banków państwowe pożyczki do spłacenia ma już tylko Wells Fargo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.