Facebook Google+ Twitter

USA będzie domagac się od Polski wypłaty rekompensat za zagrabione majątki?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-13 11:20

W czerwcu w obu izbach amerykańskiego parlamentu powstały projekty rezolucji wzywające Polskę do wypłaty rekompensat za zagrabione majątki - czytamy na stronach internetowych "Newsweeka". Według tygodnika, jest to efekt wieloletniego lobbingu Światowej Organizacji Żydowskich Restytucji.


Według "Newsweeka", w środę dokument trafi pod obrady komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Autorzy wyrażają wsparcie dla "natychmiastowego i sprawiedliwego zwrotu lub wypłaty odpowiedniej rekompensaty za własność skonfiskowaną przez reżimy nazistowski i komunistyczny".

Z kolei wersja Senatu podkreśla potrzebę kompleksowego rozwiązania kwestii własności religijnej, komunalnej, a także prywatnej. Dokument mówi nie tylko o rekompensatach za nieruchomości, ale też za utracone dzieła sztuki czy papiery wartościowe. To znacznie poszerza grono uprawnionych do ubiegania się o pieniądze z polskiego budżetu, bo do tej pory brano pod uwagę jedynie wypłaty za nieruchomości.

Zdaniem amerykanisty profesora Krzysztofa Michałka ewentualne przyjęcie wspólnej rezolucji w wersji zaproponowanej przez Senat grozi tym, że Kongres będzie wywierać presję na władze wykonawcze USA, a za ich pośrednictwem na Polskę. Profesor tłumaczy, że może to przynieść efekt, gdy nasz kraj będzie petentem. Zdaniem Michałka Amerykanie mogą wówczas, powołując się na rezolucję Kongresu, odmówić pomocy, dopóki Polska nie załatwi problemu roszczeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jak USA i żydek faszysta chcą wojne , dlaczego nie ,oni nam zabrali my odebraliśmy , teras znów zabierają, znów odbierzmy., w ten sposób brud wrogów zamieciemy.
-wreszcie wyszło kim jest wrogiem Polski..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.