Facebook Google+ Twitter

USA: Demokratyczna nagroda dla Adama Michnika

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-04 07:33

Redaktor naczelny Gazety Wyborczej, Adam Michnik, odebrał w Waszyngtonie nagrodę Fundacji Iona Ratiu, przyznawaną przedstawicielom Europy środkowowschodniej za promowanie wartości demokratycznych.

Podczas wystąpienia instytucie Woodrow Wilson Center Michnik przestrzegał przed narastaniem nacjonalizmu w krajach byłego bloku wschodniego.

Według Adama Michnika nowy nacjonalizm w krajach Europy środkowo wschodniej jest spuścizną czasów komunistycznych. Jako przykład, redaktor naczelny Gazety Wyborczej podał napięcia w stosunkach słowacko - węgierskich czy podsycanie antyukraińskich emocji przez Radio Maryja. Adam Michnik wyraził zaniepokojenie faktem, że niektóre siły polityczne w Polsce przekształciły religię w ideologię polityczną.

Skrytykował też władze w Moskwie za lansowanie na użytek własnej opinii publicznej tezy, że Rosja jest otoczona krajami, które stanowią dla niej poważne zagrożenie. Móqwca zwrócił uwagę, że w Rosji Putina to władza decyduje kto będzie oligarchą. Odwrotnością są Włochy Berlusconiego, gdzie oligarchowie wskazują kto ma sprawować władzę.

Zapytany kogo uważa za wybitnego europejskiego przywódcę, Adam Michnik odpowiedział, że szanuje Angelę Merkel, sympatią darzy Nicholasa Sarkozy'ego ale nie widzi postaci na miarę Adenauera, Bradta czy de Gaulle'a.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.