Facebook Google+ Twitter

USA. Departament Stanu "twittuje" po persku

Departament Stanu USA uruchomiło na Twitterze specjalne konto w języku farsi, skierowane do irańskich internautów i mające na celu promować demokrację w tym kraju. Czy to się uda?

Pierwszy perski komunikat użytkownika "USAdarFarsi" brzmiał: "Departament Stanu USA docenia historyczną rolę społecznych mediów wśród Irańczyków. Chcemy dołączyć do waszych rozmów". Uruchomienie kanału nie bez przyczyny zbiegło się w czasie z planowanymi na dzisiaj demonstracjami solidarności z Egiptem.

Stany Zjednoczone próbują najwyraźniej wykorzystać polityczne "trzęsienie ziemi" przechodzące przez Bliski Wschód i pomóc we wznieceniu społecznych protestów także w Iranie. Wiceprezydent Joe Biden niedawno otwarcie nawoływał irański reżim do przywrócenia ludziom wolności słowa, zaś pośrednio wezwał Irańczyków do organizacji marszów. Zaś już w drugim wpisie Departamentu Stanu napisał "Iran pokazał, że czynności, za które chwali Egipcjan, uważa jako nielegalne dla swojego własnego ludu" .

Prezydent Ahmadineżad, publicznie chwalił Egipcjan za ich poświęcenie i walkę o swoje prawa, zaś rządowe gazety porównywały ich zwycięstwo do irańskiej rewolucji islamskiej z 1979 roku. Tymczasem jak podaje CNN, policja zatrzymała aktywistów, mających wziąć udział w poniedziałkowych protestach zwołanych przez liderów irańskiej opozycji, Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karrubiego.

O Twitterze w kontekście Iranu było głośno podczas masowych protestach opozycji po sfałszowanych wyborach prezydenckich w czerwcu 2009 roku. Twitter miał być jednym z głównych narzędzi protestujących, dzięki któremu organizowali się i informowali świat o przebiegu manifestacji, które wstrząsnęły Islamską Republiką. Wydarzenie to było nazywane "Twitterową rewolucją", jednak jak później pokazały badania, rola, którą media przypisywały portalowi społecznościowemu, była mocno przez nie wyolbrzymiona.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 15.02.2011 10:45

Amerykanie lepiej by robili, gdyby zajęli się swoimi bezrobotnymi i bezdomnymi. Bez pracy i chleba wolność nie jest nawet funta kłaków warta!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.