Facebook Google+ Twitter

USA: Fiasko testu amerykańskiego systemu antyrakietowego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-02 19:43

Fiaskiem zakończył się test amerykańskiego systemu antyrakietowego mającego teoretycznie chronić przed atakami z Korei Północnej i Iranu. Pentagon poinformował, że zawiodły radary.

Test przeprowadzono w niedzielę. Najpierw z Wysp Marshala na Pacyfiku wystrzelono pocisk, który według rzecznika Pentagonu był podobny do tych, jakie mogą wyprodukować rządy w Pehnianie czy Teheranie. Potem z Kaliforni wystrzelono rakietę przechwytującą.

Do zniszczenia pierwszego pocisku jednak nie doszło, nie sprawdziły się bowiem radary umieszczone na morzu. Armia amerykańska pracuje nad tym systemem od wielu lat. Inwestycje sięgają kilkudziesięciu miliardów dolarów, toteż, jak podkreślają eksperci, fiasko jest olbrzymim ciosem dla Pentagonu. Waszyngton chce przeprowadzić specjalne śledztwo w tej sprawie.

Niedawno Pentagon opublikował raport, który wskazuje, że pociski krótkiego i średniego zasięgu Iranu i Korei Północnej stanowią regionalne zagrożenie dla sił USA i ich sojuszników. W zeszłym tygodniu Waszyngton poinformował jednocześnie, że przyspiesza rozmieszczanie okrętów wojennych u wybrzeży Iranu oraz antyrakietowych systemów Patriot w niektórych krajach Zatoki Perskiej. Jako przyczyna podawane jest rosnące zagrożenie ze strony Iranu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.