Facebook Google+ Twitter

USA: General Motors złożył wniosek o upadłość

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-01 16:21

Największy amerykański koncern samochodowy General Motors złożył wniosek o upadłość. Bankructwo nie oznacza likwidacji firmy ale jej głęboką restrukturyzację, która zakończy się przejęciem kontroli nad General Motors przez rząd Stanów Zjednoczonych.

General Motors powstał w 1908 roku. W latach 20-tych był już największym amerykańskim koncernem samochodowym. Produkowane przez tę firmę Buicki, Cadillaki, Chevrolety, Pontiaki i Oldsmoibille stały się symbolem Ameryki. Przez 77 lat, aż do 2007 roku General Motors był największym producentem samochodów na świecie. W ostatnich latach koncern popadł w poważne tarapaty. Ubiegły rok zakończył strata w wysokości 30 miliardów dolarów.

Dyrekcja General Motors złożyła wniosek o bankructwo na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego prawa upadłościowego. Oznacza to ochronę przed wierzycielami oraz głęboką restrukturyzację. W jej wyniku koncern pozbędzie się takich Marek jak Hummer, Saab, Pontiak i Saturn.

Po przekształceniu właścicielem 60% akcji General Motors będzie rząd Stanów Zjednoczonych, który wyłoży na ten cel ponad 50 miliardów dolarów. Reszta udziałów zostanie podzielona pomiędzy pracowników, wierzycieli i rząd Kanady.

Restrukturyzacja General Motors ma potrwać 2-3 miesiące.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.