Facebook Google+ Twitter

USA i Chiny: Wspólna walka ze zmianami klimatycznymi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-17 10:40

Chiny i Stany Zjednoczone podejmą wspólne działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz rozwoju technologii czystej energii.

Hu Jintao i Barack Obama podczas szczytu w Pekinie rozmawiali m.in. o zacieśnieniu współpracy gospodarczej, a także o sposobach przełamania impasu w negocjacjach dotyczących programu jądrowego Korei Północnej. Poruszono także kwestie praw człowieka.

Prezydent Chin dużo uwagi poświęcił współpracy obydwu państw dotyczącej walki z ociepleniem klimatu. „Zgodziliśmy się poszerzyć współpracę w kwestii zmian klimatycznych, energii i środowiska. Będziemy także współpracować z pozostałymi stronami, aby zapewnić sukces konferencji kopenhaskiej" - stwierdził Hu. Stany Zjednoczone i Chiny powołają wspólny ośrodek badawczy, który zajmie się poszukiwaniem nowych technologii w zakresie wykorzystywania czystej energii.

Barack Obama nawiązał do wzrastającej potęgi Chin. „Nie wierzę, iż sukces jednego państwa niesie ze sobą wyrzeczenia dla innych. Dlatego Stany Zjedoczone przyjmują z zadowoleniem Chiny jako silnego, dobrze prosperującego i odnoszącego sukcesy członka światowej społeczności" - powiedział podczas konferencji w Pekinie Barack Obama. Amerykański prezydent poruszył także kwestię Tybetu.

„Uznajemy Tybet za część ChRL. Stany Zjednoczone wspierają jak najszybsze wznowienie dialogu pomiędzy chińskimi władzami i przedstawicielami Dalajlamy w kwestiach rozwiania wszelkich obaw i różnic pomiędzy obydwiema stronami" - dodał Obama.

Po rozmowach w Pekinie prezydenci Chin i Stanów Zjednoczonych wygłosili jedynie oświadczenia. Nie doszło do planowanej wcześniej konferencji prasowej przywódców z przedstawicielami chińskich i zagranicznych mediów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.