Facebook Google+ Twitter

USA, Izrael i Palestyna: Spór o Jerozolimę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-28 19:43

Biały Dom wezwał przedstawicieli Izraela i Autonomii Palestyńskiej do jak najszybszego powrotu do stołu negocjacji. Stany Zjednoczone zaznaczyły jednocześnie, że sprzeciwiają się budowie nowych izraelskich osiedli we wschodniej, arabskiej części Jerozolimy.

Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs wezwał do rozmów na temat przyszłości tego świętego miasta. Zaznaczył, że status Jerozolimy musi zostać wypracowany przez obie strony przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej. Dodał, że USA zdają sobie sprawę, jakie znacznie ma to miasto dla Izraelczyków, Palestyńczyków, czy też żydów, muzułmanów i chrześcijan.

Biały Dom wierzy, iż uda się uzgodnić wspólne stanowisko w tej sprawie, które zadowoli każdą ze stron.
Oświadczenie Gibbsa przedstawiono, gdy z Izraela napłynęły doniesienia medialne o planach budowy nowych osiedli żydowskich we wschodniej Jerozolimie. Teraz w tej części miasta mieszka 200 tysięcy żydowskich osadników i 270 tysięcy Palestyńczyków.

Rozbudowa osiedli przez władze Izraela jest jedną z głównych przeszkód we wznowieniu rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie. Negocjacje z Palestyńczykami są zawieszone na rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.