Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10489 miejsce

USA kończą "wojnę z narkotykami"

Jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej Barack Obama podkreślał, że dotychczasowa polityka wobec narkotyków w USA poniosła klęskę. Te słowa potwierdza Gil Krelikowske - nowo wybrany szef Office of National Drug Control Policy. Zapowiada także zmiany.

Szklana lufka, Licencja GNU / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sklen%C4%9Bnka.jpgZwrot "war on drugs" został wypowiedziany po raz pierwszy, przez Richarda Nixona, 37 lat temu. Krelikowske w wywiadzie udzielonym Wall Street Journal podkreśla, że ta nazwa powinna w ogóle zniknąć z dyskursu publicznego.

Jego zdaniem, problem uzależnienia powinien być traktowany jako problem społeczny, nie kryminalny. Kerlikowske tłumaczy: - Przecież bez względu na to jak próbujesz ludziom wytłumaczyć czym jest "wojna z narkotykami" ludzie rozumieją wojnę, jako wojnę i to wojnę z nimi. A my nie jesteśmy w stanie wojny z obywatelami naszego kraju.

Krelikowske proponuje wspieranie wymiany igieł i strzykawek (dotychczas za sprawą Kongresu rząd federalny nie mógł ich finansować). Ponadto, w 13 stanach USA gdzie w drodze głosowania ich mieszkańcy uznali stosowanie medycznej marihuany za legalne, nie będzie już nalotów Drug Enforcement Agency na placówki z medyczną marihuaną (stosowana np. leczeniu bólu nowotworowego czy AIDS).

Można mieć więc nadzieję, że USA zaczynają przedkładać racjonalny dialog na temat narkotyków oraz leczenie osób uzależnionych, nad ściganie ich i więzienie. - To ważne nie tylko dla Stanów, ale dla całego świata - komentuje ostatnie wydarzenia w USA Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej. - Amerykanie od roku 1972 są bastionem nadmiernego karania i inspirują do tego także inne kraje. Tymczasem całemu światu potrzebne jest nowe spojrzenie na sprawę. Świetnie, że jest to wreszcie możliwe. Może okaże się też pomocne u nas, kraju o niezwykle restrykcyjnym prawie narkotykowym na tle reszty Europy - dodaje Malinowska-Sempruch.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.05.2009 06:53

Cieżko jest prowadzić walkę z narkotykami, a zwłaczsza z osobami, które nadużywają narkotyków. Zgadzam się ze zdaniem, że USA nie powinno walczyć z obywatelami swojego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.