Facebook Google+ Twitter

USA: Koniec z podróżami na księżyc

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-09 07:52

Plan powrotu Stanów Zjednoczonych na Księżyc jest nierealistyczny. To główny wniosek raportu na temat amerykańskiego programu kosmicznego, który na zlecenie Białego Domu opracowali niezależni eksperci.

5 lat temu prezydent George Bush ogłosił nowy program podboju kosmosu przez USA. Do roku 2020 Amerykanie mieli powrócić na Księżyc, zbudować tam stałą bazę, a w przyszłości miało dojść do załogowego lotu na Marsa. Zamiast psujących się ciągle wahadłowców, NASA miała zbudować nowe rakiety i pojazdy kosmiczne. Ogłoszony wczoraj przez Biały Dom raport nie pozostawia jednak złudzeń. Stanów Zjednoczonych nie stać na tak kosztowny program.

Zespół złożony z naukowców, byłych astronautów i pracowników NASA obliczył, że tylko pierwszy etap planu kosztowałby 100 miliardów dolarów. Oznacza to, że budżet NASA musiałby zostać zwiększony o 3 miliardy dolarów rocznie. Eksperci twierdzą, że Mars powinien pozostać długofalowym celem amerykańskich misji kosmicznych. W międzyczasie NASA powinna organizować misje na asteroidy i inne obiekty układu słonecznego. Księżyc mógłby być celem niektórych misji, ale nie jedynym. W raporcie zaproponowano także rezygnację z budowy kosztownych rakiet Ares I i Ares V i zastąpienie ich mniejszymi, wielofunkcyjnymi. Eksperci rekomendują też rozszerzenie przez NASA współpracy z innymi krajami oraz włączenie do programu kosmicznego firm prywatnych.

Ostateczną decyzję w sprawie przyszłości amerykańskiego programu kosmicznego podejmie prezydent Barack Obama.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.