Facebook Google+ Twitter

USA kształcą małych Haitańczyków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-12 13:04

Około tysiąca haitańskich dzieci rozpoczęło naukę w amerykańskich szkołach na Florydzie. W mieście Fort Lauderdale, w południowo - wschodniej części stanu, powstało największe skupisko haitańskiej ludności ocalałej po trzęsieniu ziemi.

Nauczyciele lokalnych szkół przeszli szkolenia, dotyczące różnic kulturowych i postępowania z uczniami dotkniętymi tragedią życiową. Kadrę przeszkolono również w rozpoznawaniu u dzieci oznak zespołu stresu pourazowego. Sytuacja
małych Haitańczyków jest trudna. Nie uporały się jeszcze z horrorem, którego były świadkami, a już muszą się przystosować do zupełnie nowego środowisku.
Szkolny rejestr dzieci został zniszczony podczas trzęsienia ziemi, więc nauczyciele sami muszą ocenić poziom wiedzy uczniów. Dodatkową trudność sprawia bariera językowa, gdyż większość haitańskiej ludności mówi w języku francuskim lub lokalnym haitańskim.

Dzieci przywiezione zostały do Stanów Zjednoczonych prywatnymi i wojskowymi samolotami. Niektóre przyjechały do swoich krewnych mieszkających na Florydzie, a część zamieszkała u rodzin zastępczych, które ubiegały się o adopcję jeszcze przed katastrofą. Rodziny te otrzymały specjalne upoważnienia do opieki nad dziećmi.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Haiti


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.