Facebook Google+ Twitter

USA: Lekarze okradali państwo metodą na "niepełnosprawnego"

Organa śledcze USA aresztowały 91 osoby za fałszowanie rachunków za fikcyjne usługi medyczne. Kwota wyłudzeń sięgnęła ok. 295 mln dolarów. To największy udowodniony tego typu przekręt w tym kraju, pisze amerykański dziennik Washington Post.

 / Fot. Tomasz Sienicki, tsca, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Hospital_room_ubt.jpeg&filetimestamp=20050426133955W 2009 roku został powołany specjalny zespół (Health Care Fraud Prevention and Enforcement Action Team) złożony z pracowników tamtejszego ministerstwa sprawiedliwości oraz zdrowia. Ich zadaniem jest tropienie medycznych złodziei, którzy wyłudzają pieniądze z funduszu Medicare powołanego do finansowania opieki medycznej niepełnosprawnych i osób starszych w wieku powyżej 65 lat. Fundusz Medicare to łakomy kąsek dla wyłudzaczy, bowiem jego budżet wynosi ok. 470 mld dolarów rocznie.

Do tej pory największym sukcesem tropicieli złodziei medycznych jest ujawniona afera wyłudzania pieniędzy z funduszu Medicare. Ponad 400 policjantów i agentów FBI na terenie USA (min. Houston, Dallas, Chicago, Nowy York, Los Angeles, Miami, itd.) aresztowało 91 osób (lekarzy i pielęgniarki), którzy na podstawie sfałszowanych recept i dokumentów wyłudzili ponad 295 mln dolarów. Wśród aresztowanych są znani i cenieni lekarze, co niejako dodaje dramatyzmu przestępstwu kryminalnemu.

Proceder wyłudzania w różnych miastach miał podobny charakter. Medycy wystawiali recepty i inne dokumenty za fikcyjne zabiegi i usługi medyczne rządowemu funduszowi Medicare, a ten zwracał im pieniądze. W jednym przypadku lekarze przeprowadzili zabieg, który w ogóle nie był potrzebny, za co zainkasowali 3,4 mln dolarów. W innej sprawie psycholog otrzymywał zwrot wydatków za swoje usługi, które według dokumentów świadczył non stop... 24 godziny na dobę. Zdarzały się również wyłudzenia za usługi świadczone zmarłym! Był też przypadek, że jeden z ośrodków zlokalizowanych w Miami (Floryda) zachęcał beneficjentów to zamieszkania w ich "wygodnym" domu, za co płacił fundusz. Po przyjeździe na miejsce okazywało się, że zamiast dobrego ośrodka stoi jakaś rudera. Tych, którzy chcieli zrezygnować z pobytu straszono, że nie znajdą innego miejsca i ostatecznie wylądują na ulicy.

W całej tej sprawie haniebne jest to, że ofiarami zwyrodnialców i oszustów stały się osoby niepełnosprawne, chore i starsze, które oprócz niedołęstwa cierpiały na demencję i inne choroby umysłowe (Alzheimer), a więc nie były świadome swoich praw.

Aresztowania miały miejsce w ciągu ostatnich kilku dni, a najwięcej, bo aż 55 osób, zatrzymano w środę 7 września 2011 roku. Co ciekawe, na 91 aresztowanych, 45 osób zatrzymano w Miami. Tam też dochodziło do największych wyłudzeń, bo ok. połowy ukradzionej kwoty (ok. 159 mln dolarów). Nie od dzisiaj wiadomo, że słoneczna Floryda to zagłębie medycznych oszustów i złodziei.

Jak powiedział prokurator generalny USA Eric Holder, walka z oszustami i wyłudzaczami medycznymi jest jednym z elementów reformy finansów funduszu Medicare, gdzie specjalne oprogramowanie wyłapuje podejrzane rachunki za usługi medyczne. Z kolei zastępca prokuratora generalnego Lanny A. Breuer powiedział, że oszuści wyłudzający pieniądze z Medicare traktowali ten fundusz jako prywatną skarbonkę. Sprawę skwintowała również sekretarz ministerstwa ochrony zdrowia Kathleen Sebelius, która w oświadczeniu napisała, że "dzisiejsze aresztowania to potężne ostrzeżenie dla tych, którzy starają się wyłudzać pieniądze podatników".

Od 2007 roku federalni prokuratorzy oskarżyli o wyłudzenie z pieniędzy z funduszu Medicare 1140 osób na łączną kwotę 2,9 mld dolarów.

Do śledzenia i zgłaszania oszust i kradzieży pieniędzy z Medicare została powołana specjalna strona internetowa stopmedicarefraud.gov, na której każdy amerykański podatnik może poczytać, jak wydawane są jego pieniądze na opiekę nad chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi.

Źródła:
-Jerry Markon, 91 charged with Medicare fraud across U.S., Washington Post, 7 września 2011
- Medicare fraud strike force charges 91 individuals for approximately 295 million in false billing, US Department of Healt and Human Services, 7 września 2011
- stopmedicarefraud.gov
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oświecony
  • Oświecony
  • 12.09.2011 20:04

A mówi się że tylko Polak potrafi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
NFZ
  • NFZ
  • 12.09.2011 13:07

To i tak mało zwinęli przy takim budżecie. W Polsce to by wszystko wyczyścili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.