Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

USA ma nową bohaterkę. 11-latka obroniła dom przed włamywaczami

Rafał Kawalec
Rafał Kawalec
Damska broń
Damska broń
11-letnia Alissa Gutierrez, chwytając za różowy karabinek swojej matki, stała się bohaterką. W Polsce skończyłaby w domu dziecka.

Konserwatywna Ameryka ma nową bohaterkę. Jest nią 11-letnia Alissa Gutierrez. Gdy do jej domu wdarli się trzej włamywacze, z których jeden trzymał karabin, mała Alissa pobiegła do pokoju rodziców, po różowy karabinek matki. Sam fakt, że pobiegła po broń wystarczył, by trzech uzbrojonych nastolatków zdecydowało się na pospieszną ewakuację z miejsca przestępstwa. Wkrótce potem zostali zatrzymani.

Podobną przygodę przeżyła para emerytów – Joyce i Raymond Papin. Gdy włamywacze wdarli się do ich domu i zaatakowali Raymonda, ten krzyknął tylko „weź broń”. Przestępcy, widząc staruszkę z karabinem, po prostu uciekli. Gdyby to zdarzyło się w Polsce Raymond straciłby pozwolenie na broń, gdyż przechowywał ją w sposób, który nie gwarantował uniemożliwienia dostępu do niej osobom nieuprawnionym (czyli jego żonie). Matka Allissy miałaby znacznie gorzej, gdyż oprócz utraty pozwolenia, zostałaby pozbawiona praw rodzicielskich. Ostatecznie pozostawienie broni w zasięgu dziecka to narażenie go na niebezpieczeństwo. Alissa, zamiast udzielać wywiadów, czekałaby w domu dziecka na adopcję lub przydział do rodziny zastępczej.

W poprzednim artykule wykazałem, że nie ma korelacji pomiędzy ilością broni w społeczeństwie a ilością przestępstw. Zaznaczyłem jednak, że moje wyliczenia mogły zostać zafałszowane przez inne czynniki wpływające na liczbę przestępstw których wyeliminować nie mogłem (różnice prawne, kulturowe, skuteczność policji, system penitencjarny itp.)

Dziś odkryłem, że się myliłem. Już w roku 1997 Sejmowe Biuro Studiów i Ekspertyz informowało: "amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) od 1993 r. dokumentuje w swoich raportach odwrotną zależność: ograniczenia przestępczości wraz z liberalizacją przepisów regulujących dostępność broni. W stanach, w których istnieje możliwość noszenia broni dla ochrony osobistej, wskaźnik przestępstw z użyciem przemocy spadł o 22 proc.. Równocześnie wskaźnik przestępstw z użyciem broni palnej zmniejszył się o 29 proc., wskaźnik zabójstw o 31 proc., zaś ilość zabójstw z użyciem broni krótkiej zmniejszyła się o 41 proc."

Mimo to policja dalej trwa w przekonaniu, że obywatelowi broni dawać nie wolno.
Weźmy najbardziej patologiczny przykład. Bardzo często fakt posiadania przez policjanta broni służbowej, dla jego kolegów urzędników jest wystarczającą przesłanką do tego, by odmówić mu broni prywatnej. Dzięki temu polski policjant, który rocznie dostaje dwa naboje do treningu, jeżeli chce potrenować za własne pieniądze, to musi się nakombinować. Bo nie mając własnej broni, nie ma prawa kupowania nabojów. Chyba, że na komercyjnej strzelnicy ze 100 proc. marżą.

Różowy karabinek pani Gutierrez jest tutaj pewnym symbolem. W trosce o bezpieczeństwo pani Gutierrez państwo pozwoliło jej na trzymanie broni, a producent zadbał, by była w kolorze jaki ona lubi. W Polsce w trosce o nasze bezpieczeństwo "specjaliści" zalecają, byśmy spełniali żądania napastników, to może się nie zdenerwują i nas nie skrzywdzą. I zmieniają temat, gdy pada pytanie, czy zalecenia te dotyczą też gwałconych kobiet.

A tu dochodzimy do sedna. Bo gwałcicielowi nie chodzi o sam seks, ale i o dominację i upokorzenie ofiary. Polski zwyrodnialec jest bezpieczny, bo jego potencjalne ofiary w starciu z nim są bez szans. Amerykański po obejrzeniu tego filmiku zastanowi się dwa razy.

Informacja z ostatniej chwili. Spytałem kolegi policjanta czy to prawda, że dostaje do treningu dwa naboje rocznie. Stanowczo zaprzeczył. On w zeszłym roku dostał trzy.

Warto przeczytać:

https://naszemiasto.pl/wiadomosci24/http://biurose.sejm.gov.pl/teksty/i-503.htmhttp://www.romb.org.pl/index.php?id=100

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto