Facebook Google+ Twitter

USA na razie nie zniosą sankcji gospodarczych wobec Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-18 17:28

Taką informację podał niezależny portal Karta-9. Powołał się przy tym na wypowiedzi przedstawiciela amerykańskiej ambasady w Mińsku. Według charge d'affaires Jonathana Moore'a, sytuacja na Białorusi w ciągu ostatniego półrocza nie zmieniła się.

Dwa lata temu Waszyngton wprowadził sankcje ekonomiczne wobec białoruskiego koncernu naftowego Biełneftichimi. W 2008 roku, po brutalnym rozpędzeniu przez białoruską milicję kilku manifestacji, sankcje zostały zaostrzone. Doprowadziło to do niemal całkowitego zerwania stosunków dyplomatycznych między Mińskiem a Waszyngtonem.

Jesienią 2008 roku, po tym, jak Unia Europejska czasowo zawiesiła swoje sankcje wobec białoruskich władz, również Stany Zjednoczone podjęły podobną decyzję. Zdaniem niezależnych ekspertów, stanowisko Amerykanów wobec Białorusi jest jednak obecnie twardsze niż Unii Europejskiej. Eksperci uważają, że Waszyngton nie będzie dążył do dialogu z Mińskiem za wszelką cenę.

2 marca Biały Dom zdecyduje, czy podtrzymuje okres zawieszenia, czy też całkowicie zniesie sankcje wobec Białorusi. Według Jonathana Moore'a, choć na Białorusi można zauważyć pozytywne działania związane z rozwojem demokracji, to zasadniczo sytuacja się nie zmieniła. Moore zwraca uwagę na represje stosowane wobec opozycji i niezależnych mediów oraz niejasne stanowisko Mińska w sprawie uznania niepodległości Abchazji i Osetii Południowej.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.