Facebook Google+ Twitter

USA nie będą naciskać na przyjęcie Gruzji i Ukrainy do NATO

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-26 22:45

Podczas przyszłotygodniowego szczytu NATO, Stany Zjednoczone nie będą naciskać na otwarcie Gruzji i Ukrainie formalnej drogi do członkostwa w Sojuszu.

Poinformowała o tym na konferencji prasowej w Waszyngtonie amerykańska sekretarz stanu, Condoleezza Rice.

Podczas kwietniowego szczytu NATO w Bukareszcie nie osiągnięto porozumienia w sprawie przyznania Gruzji i Ukrainie tak zwanego Planu Działań na Rzecz Członkostwa. Ministrowie spraw zagranicznych Paktu mieli powrócić do sprawy na przyszłotygodniowym szczycie w Brukseli.

W ostatnich tygodniach Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i kilka innych krajów podtrzymały sprzeciw wobec otwarcia Gruzji i Ukrainie formalnej drogi do członkostwa. W tej sytuacji Stany Zjednoczone wycofały się z forsowania Planu. "Nie widzimy konieczności kontynuowania dyskusji w tej sprawie" - oświadczyła Condoleezza Rice. Szefowa amerykańskiej dyplomacji wyjaśniła, że dialog z Kijowem i Tbilisi może się odbywać w ramach komisji NATO-Gruzja i NATO-Ukraina.

Wbrew niektórym doniesieniom prasowym, Stany Zjednoczone nie będą więc naciskać na natychmiastowe przyjęcie lub skrócenie drogi Gruzji i Ukrainy do NATO. Choć amerykańscy dyplomaci mówią, że w przyszłości oba te kraje powinny zostać członkami Paktu, to nie określają żadnych terminów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.