Facebook Google+ Twitter

USA nie zmniejszą ilości swoich wojsk w Iraku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-09 07:37

W najbliższym czasie Stany Zjednoczone nie zmniejszą liczebności swoich wojsk w Iraku. Prezydent George Bush zdecydował, że kolejna znacząca redukcja amerykańskich sił nastąpi dopiero w przyszłym roku.

Biały Dom ujawnił fragmenty przemówienia jakie George Bush wygłosi dziś w sprawie sytuacji w Iraku. Prezydent USA poinformuje w nim swoich rodaków, że choć sytuacja w Iraku poprawia się, to wycofanie znaczącej liczby wojsk w tym momencie byłoby zbyt ryzykowne. Bush poinformuje, że pierwsza znacząca redukcja amerykańskich wojsk w Iraku nastąpi w lutym. Do kraju powrócą wtedy 2 brygady bojowe czyli 8 tysięcy żołnierzy. W przemówieniu amerykański prezydent powie też o możliwości dalszych redukcji, ale nie złoży w tej sprawie żadnych konkretnych deklaracji. Oznacza to, że decyzja dotycząca przyszłości misji w Iraku spadnie już na barki kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zostanie zaprzysiężony w styczniu.

Obecnie w Iraku stacjonuje 146 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Amerykańscy eksperci wojskowi
przewidywali, że przynajmniej kilka tysięcy z nich powróci do kraju jesienią tego roku. Jedną z przyczyn odsunięcia w czasie tego planu mogło być wycofanie z Iraku 2000 żołnierzy gruzińskich po rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: USA wojsko Irak


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.