Facebook Google+ Twitter

USA: Obama zapowiada reformę finansów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-14 21:13

W rok po upadku banku Lehman Brothers prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał instytucje finansowe, aby nie walczyły z przygotowywaną przez jego administrację reformą finansów. Barack Obama ma nadzieję, że projekt przejdzie w Kongresie jeszcze przed końcem

[Edytuj]
[Waga: 1]
Mniejsza czcionka Większa czcionka Wyślij znajomym Drukuj

Aktualności IAR

2009-09-14 21:12:20, aktualizacja: 2009-09-14 21:12:20

W rok po upadku banku Lehman Brothers prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał instytucje finansowe, aby nie walczyły z przygotowywaną przez jego administrację reformą finansów. Barack Obama ma nadzieję, że projekt przejdzie w Kongresie jeszcze przed końcem tego roku.
W ostatnich tygodniach Obama skupił się na reformie systemu zdrowia. Dziś postanowił jednak zaprezentować kolejną istotną dla jego administracji kwestię, czyli naprawę przepisów finansowych. Reforma miałaby zapobiec kolejnemu kryzysowi gospodarczemu.

Ekonomia i system finansowy powoli podnoszą się z upadku, ale prezydent USA ostrzega przed wykorzystywaniem tego jako wymówki, by nie przeprowadzać reform. "Normalność nie może prowadzić do samozadowolenia" - powiedział w Auli Federalnej na Wall Street.

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy amerykańska giełda mocno zyskała. Indeks Dow Jones wynosi obecnie 9,621.28 punktów, czyli o ponad tysiąc trzysta więcej niż w dniu, gdy Obama obejmował oficjalnie urząd prezydenta 20 stycznia. Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wciąż jest jednak wysokie. W styczniu stopa bezrobocia wynosiła 7,6 procent, ale w sierpniu już 9,7 procent.

Według projektu administracji Obamy, Rezerwa Federalna, czyli centralny bank USA, uzyska nowe uprawnienia prawodawcze do monitorowania dużych korporacji finansowych. Utworzona zostanie też nowa instytucja do ochrony praw konsumentów.

Wiele z zapisów jest jednak uznawanych za kontrowersyjne. Projekt został na razie zablokowany w Kongresie, co oznacza, że reformy nie wejdą w życie do 2010 roku lub pakiet proponowanych zmian zostanie uszczuplony. Obama zapowiedział jednak, że "czasy lekkomyślnych zachowań" się skończyły i Wall Street nie może spodziewać się kolejnego wsparcia ze strony podatników bez reperkusji.

Przemowa Obamy miała pokazać pozostałym krajom, że jego administracja poważnie traktuje walkę ze słabościami i nadużyciami systemu finansowego w Stanach Zjednoczonych, które obwinia się o wywołanie globalnej recesji gospodarczej.

Reforma finansów będzie kluczowym tematem na szczycie państw G20. Zjazd państw rozwiniętych i rozwijających się rozpocznie się w Pittsburghu w przyszłym tygodniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.