Facebook Google+ Twitter

USA: Obchody 8. rocznicy zamachów terrorystycznych w Nowym Yorku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-11 18:02

Stany Zjednoczone obchodzą dziś ósmą rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września. Główne uroczystości odbywają się w Nowym Jorku, Waszyngtonie i w Pensylwanii.

Punktualnie o 8:46 czasu lokalnego na Ground Zero nowojorczycy minutą ciszy uczcili pamięć poległych. Chwilę później w całym mieście rozległ się dźwięk dzwonów i rozpoczęło się odczytywanie nazwisk 2751 osób, które zginęły 11 września 2001 roku w wieżach World Trade Cente.

Rozpoczynając uroczystość rocznicową w Nowym Jorku burmistrz tego miasta Michael Bloomberg przypomniał, że prezydent Barack Obama ogłosił 11 września Dniem Pamięci i Służby dla innych.

W tym roku nazwiska ofiar, poza ich bliskimi, odczytują wolontariusze, którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej. Setki tysięcy Amerykanów weźmie dziś udział akcji pomocy potrzebującym i wykona prace na rzecz swoich lokalnych społeczności. Uruchomiono nawet specjalną stroną internetową, na której mieszkańcy Stanów Zjednoczonych ogłaszają jakie dobre uczynki zamierzają zrobić by uczcić pamięć poległych.

Barack Obama wezwał Amerykanów do jedności jaka zapanowała w Stanach Zjednoczonych po zamachach z 11 września. Prezydent USA wziął udział w ceremonii rocznicowej przy pomniku ofiar ataku na Pentagon.

Podczas specjalnej ceremonii przed Białym Domem Barack Obama uczcił pamięć ofiar zamachów minutą ciszy. Następnie udał się do Pentagonu, gdzie wraz z sekretarzem obrony Robertem Gatesem spotkał się z rodzinami poległych. Prezydent Stanów Zjednoczonych przypomniał, że po atakach z 11 września Amerykanie pokazali swoje najlepsze cechy - jedność i gotowość poświęcenia dla innych.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zaapelował do rodaków, by pamięć poległych uczcili poprzez wolontariat i pracę na rzecz lokalnych społeczności. Prezydent Barack Obama podziękował za służbę amerykańskim żołnierzom i obiecał, że zrobi wszystko co w jego mocy, by zapewnić Stanom Zjednoczonym bezpieczeństwo.

Podczas obchodów w Waszyngtonie doszło do incydentu, gdy straż przybrzeżna oddała strzały w kierunku podejrzanej łodzi, która pojawiła się na rzece Potomak. Straż zapewniała później, że były to ćwiczenia, prowadzone tuż przez przejazdem prezydenta Baracka Obamy na uroczystości. Podczas obchodów w Stanach Zjednoczonych obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.