Facebook Google+ Twitter

USA oddają władzę w Iraku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-30 13:33

Amerykańskie siły stacjonujące w Iraku zaczęły opuszczać irackie miasta. Od dzisiaj ulice patrolują żołnierze i pojazdy irackiej armii oraz tamtejsza policja.

To jeden z najważniejszych kroków, prowadzących do całkowitego wycofania się Amerykanów z tego kraju. W Iraku przebywa obecnie ponad 130 tysięcy żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych.
Większość amerykańskich wojskowych wraca do głównych baz. Będzie pomagać Irakijczykom w konkretnych operacjach i działaniach antyterrorystycznych. Niewielka liczba amerykańskich żołnierzy, którzy pozostaną w rejonach miejskich, będzie spełniać rolę doradczą.

Władze w Bagdadzie zapewniają, że są w stanie same zapewnić bezpieczeństwo w prawie 30-milionowym kraju. Są jednak świadome, jak dużym zagrożeniem dla stabilności nadal są ekstremistyczne bojówki.

Iracka armia liczy pół milliona żołnierzy, policja - 250 tysięcy funkcjonariuszy.
W lutym prezydent Barack Obama ogłosił nową strategię, zgodnie z którą większość amerykańskich oddziałów ma opuścić Irak do sierpnia przyszłego roku. Rok później kraj ten mają opuścić wszystkie oddziały Stanów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.