Facebook Google+ Twitter

USA: Pierwsze wyniki obserwacji uderzenia sondy w Księżyc

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-10 19:18

Amerykańska misja LCROSS planowo zakończyła się w piątek podwójnym uderzeniem w powierzchnię Księżyca. Efekty uderzenia nie zostały wykryte w świetle widzialnym, ale udało się zaobserwować je w podczerwieni.

Astronomowie z Palomar Observatory użyli teleskopu z adaptywną optyką do obserwacji uderzenia - nie zarejestrowali widocznych skutków zderzenia. Apache Point Observatory w Nowym Meksyku użyło aż trzech teleskopów, ale żaden z nich nie zaobserwował widzialnych oznak uderzenia w Księżyc. Trwają analizy widm uzyskanych teleskopami w Gemini North Osbervatory i Keck Observatory pod kątem wystąpienia chmury pyłu oraz występowania w niej wody lub nie.

Podczas konferencji prasowej NASA zaprezentowała zdjęcie wykonane w podczerwieni, w którym widać niewielki rozbłysk. „Było uderzenie. Widzieliśmy je. Widzieliśmy je i krater”, powiedział Tony Colarete, kierownik misji LCROSS. Zaprezentowano także widma w różnych zakresach długości fali, ale ich analiza potrwa jeszcze trochę czasu.

Do tej pory udało się zebrać dane z 14 obserwatoriów naziemnych i 5 działających w kosmosie (m.in. z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a oraz z satelity księżycowego Lunar Reconnaissance Orbiter). Otrzymano też dane ze spektrometrów sondy LCROSS.

W ramach misji LCROSS człon rakiety Centaur, wypuszczony przez sondę, uderzył dzisiaj o 13:31 w krater Cabeus w okolicach południowego bieguna Księżyca. Kilka minut później niedaleko na Księżyc spadła też sama sonda LCROSS.

Głównym celem tego kosztującego 79 milionów dolarów eksperymentu są poszukiwania wody na Srebrnym Globie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.