Facebook Google+ Twitter

USA. Policja zatrzymała zamachowca związanego z Al-Kaidą

Kolejny sukces w walce z terroryzmem odnotowują Amerykanie. Zatrzymany sympatyk Al-Kaidy planował ataki na urzędy pocztowe oraz departamenty policji w Nowym Jorku i New Jersey.

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg określił podejrzanego, jako "sympatyka Al-Kaidy". W wywiadzie dla CNN dodał także: "Nie ma dowodów na to, by działał z kimkolwiek jeszcze. Wygląda na to, iż jest samotnym wilkiem."

Zatrzymanym jest 27-letni Jose Pimentel, pochodzący z Dominikany obywatel Stanów Zjednoczonych. Według ustaleń policji zamierzał dokonać zamachów na budynki urzędów pocztowych i departamentów policji w Nowym Jorku oraz Bayonne (New Jersey).

Pimentel był w ścisłym kręgu osób, którymi interesowała się policja i służby przeciwdziałające terroryzmowi. Z dalszych ustaleń wynika, iż przeszedłszy na islam, zamierzał - w hołdzie dla swoich duchowych przywódców - zmienić swoje imię i nazwisko na Osama Hussein. Zaniepokojenie budził też fakt, że mężczyzna poszukiwał i oddawał się lekturom nawołującym do islamskiej świętej wojny oraz odznaczających się niebezpieczną podżegającą retoryką. Prawdopodobnie nauczył się, jak skonstruować nieskomplikowaną bombę, dzięki zamieszczonemu w internecie artykułowi. Pimentel nabywał potrzebne składniki w ogólnodostępnych sklepach - zakupione rzeczy wystarczały na wykonanie trzech bomb.

Na wspólnej konferencji prasowej wraz z Michaelem Bloombergiem udzielał wyjaśnień również Raymond Kelly z New York Police Department (NYPD), który zwrócił uwagę, iż jak odnotował "Daily Telegraph" Pimentel "opowiedział o zabijaniu Amerykanów wracających z Iraku i Afganistanu, a szczególnie US Army i Marine Corps." Powiedział też, że zamachowcem powodowały między innymi motywacje związane ze śmiercią duchownego islamskiego Awlakiego 30 września tego roku. Zatrzymania dokonano po dość długim czasie obserwacji i innych czynności operacyjnych, w momencie, kiedy terrorysta starał się swoje zamiary zrealizować.

Nowojorskie władze podkreślają, że znów górę wzięły "odwaga i skuteczność" wymiaru sprawiedliwości.

Źródło: CNNDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.