Facebook Google+ Twitter

USA: Polska musi zwrócić zagarnięte pożydowskie mienie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-16 21:02

Komisja spraw zagranicznych amerykańskiej Izby Reprezentantów przegłosowała rezolucję wzywającą Polskę do zadośćuczynienia osobom, których mienie zostało skonfiskowane przez Trzecią Rzeszę i reżim komunistyczny. Komisja złożyła też hołd zmarłej przed 2 miesiącami Irenie Sendlerowej.

Rezolucja w sprawie odszkodowań za zagarnięte mienie została zgłoszona przez Demokratę z Florydy Roberta Wexlera. Pod dokumentem podpisało się 30 kongresmenów z obu partii. Wezwali oni Polski rząd do natychmiastowego uchwalenia ustawy, która doprowadzi do zwrotu własności skonfiskowanej przez nazistów,
a następnie przejętej przez władze komunistyczne. Tam gdzie zwrot w naturze jest niemożliwy, powinny zostać wypłacone sprawiedliwe odszkodowania.

Podobny apel amerykańscy kongresmeni skierowali pod adresem Litwy. Parlamentarzyści zwrócili uwagę, że spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, tylko Polska i Litwa nie załatwiły dotychczas sprawy odszkodowań.
Podczas tego samego posiedzenia, komisja spraw zagranicznych przyjęli też uchwałę, w której uczciła pamięć zmarłej 12 maja Ireny Sendlerowej. "Irena Sendlerowa uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci w okresie Holocaustu. Składamy hołd jej odwadze i bezinteresowności" - napisali kongresmeni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"najpierw oddajcie Apaczom ich ziemie"


buhahahaha :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.