Facebook Google+ Twitter

USA: Powiększa się lista podejrzanych o terroryzm. Mają zakaz przylotu do kraju

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-04 22:10

Biały Dom potwierdził, że powiększa się lista osób objętych zakazem przylotu do Stanów Zjednoczonych i wchodzenia na pokłady amerykańskich samolotów. To skutek zaostrzenia środków bezpieczeństwa po grudniowej próbie zamachu na samolot linii Northwest Airlines.

Stany Zjednoczone mają trzy bazy danych osób podejrzanych o terroryzm. Największa liczy 550 tysięcy nazwisk i obejmuje wszystkich, którzy pojawili się w kręgu zainteresowania amerykańskich władz. Właśnie do tej grupy zaliczono 23-letniego Nigeryjczyka, który próbował odpalić ładunek wybuchowy w samolocie z Amsterdamu do Detroit.

Druga baza danych obejmuje kilkanaście tysięcy osób, które przed wejściem na pokład samolotu muszą zostać poddane dokładnej kontroli. W trzeciej znajdują się 4 tysiące osób objętych całkowitym zakazem lotów.

Po niedoszłym zamachu, władze amerykańskie zaczęły przyglądać się kryteriom kwalifikowania podejrzanych o terroryzm do poszczególnych grup. Według rzecznika Białego Domu Billa Burtona, lista osób objętych całkowitym zakazem lotów powiększyła się już o kilkadziesiąt nazwisk.

Wczoraj władze Stanów Zjednoczonych zaostrzyły też kontrole pasażerów z 14 państw, w tym Jemenu, Pakistanu i Arabii Saudyjskiej. Wszyscy obywatele tych krajów udający się do Stanów, poddawani są rewizji osobistej, a ich bagaże są dokładnie przeszukiwane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.