Facebook Google+ Twitter

USA: Pożary pustoszą Kalifornię. Zginęło dwóch strażaków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-31 19:26

Dwóch strażaków straciło życie w walce z pożarami, które pustoszą Kalifornię. Ogień wciąż rośnie w siłę i zagraża istotnej instalacji telekomunikacyjnej w tym stanie. Ponadto około 10 tysięcy mieszkańców tego regionu musiało opuścić swoje domy.

Dwóch strażaków zginęło, gdy ich pojazd zboczył z trasy i stoczył się ze wzgórza. Funkcjonariusze znaleźli się w pułapce, gdy błyskawicznie przemieszczający się ogień odciął im drogę ucieczki. Cztery inne osoby odniosły rany w wyniku pożaru, a 18 budynków zostało kompletnie zniszczonych przez płomienie.

Pożar wymyka się spod kontroli na wzgórzach wznoszących się nad gęsto zaludnionym Los Angeles (miasto zamieszkuje 4 miliony osób). Władze poinformowały, że ogień strawił już 85 000 akrów.

Pożar zmierza tymczasem w kierunku Góry Wilsona, gdzie znajdują się kluczowe anteny telekomunikacyjne w Kalifornii. Ogień rozprzestrzenia się zaledwie o ćwierć mili od wzgórza, gdzie zainstalowano przekaźniki największych providerów telefonii komórkowej, 22 stacji telewizyjnych z Los Angeles i 2/3 stacji radiowych w tym regionie.


Kluczowe dla operacji są jednak anteny agencji ochrony porządku publicznego. Ich uszkodzenie może sparaliżować działania policjantów i straży pożarnej. Wszystkie te jednostki korzystają
bowiem z przekaźników zamontowanych na Górze Wilsona.


Ciepły klimat Kalifornii powoduje, że tutejsi mieszkańcy nie raz już zmagali się z żywiołem równie silnym, jak obecny. W 2007 roku ten amerykański stan nawiedził pożar, który pochłonął 8 ofiar, 2 tysiące budynków mieszkalnych i zmusił do ewakuacji 640 tysięcy ludzi. Straty oszacowano wówczas na około miliarda dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.