Facebook Google+ Twitter

USA: Próbny start rakiety Ares

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-27 10:01

Amerykańska rakieta Ares, która ma być częścią nowego systemu orbitalnego transportu, jest gotowa do pierwszego próbnego lotu. Start zaplanowano na dzisiejsze popołudnie czasu polskiego.

Ares I-X ma sto metrów długości. Jest prawie dwa razy większa od obecnych wahadłowców. Stoi w bazie kosmicznej Kennedy'ego na Florydzie. Dzisiejsze okno startowe potrwa cztery godziny. Oznacza to, że rakieta musi polecieć między trzynastą a siedemnastą naszego czasu. Lot ma potrwać dwie minuty.

Ares wzniesie się na 40 kilometrów, w trakcie misji odłączy się jeden z silników, zaraz potem rakieta spadnie do oceanu. Naukowcy zbadają tymczasem aerodynamikę urządzenia oraz systemy kontroli i łączności. Rakiety Ares mają w przyszłości zastąpić starzejące się wahadłowce.

Załogowe loty mają rozpocząć się najwcześniej w roku 2016. W zeszłym tygodniu doradcy prezydenta Obamy skrytykowali jednak ten projekt. Stwierdzili, że jest on za drogi i budżet NASA można byłoby wykorzystać znacznie lepiej, na przykład do budowy tzw. kosmicznych taksówek, które zabierałyby w przestrzeń astronautów, naukowców i turystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.