Facebook Google+ Twitter

USA prowadziły operacje przeciwko ZSRR w Finlandii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 15:52

Fiński dziennik "Turun Sanomat" ujawnił, że Amerykanie w latach 60. prowadzili tajne operacje przeciwko Związkowi Radzieckiemu z terytorium neutralnej Finlandii. Miały na celu rozszyfrowanie systemu radzieckiej obrony przeciwlotniczej.

Gazeta wyjaśnia, że w połowie latach sześćdziesiątych CIA dysponowała w rejonie Helsinek zakonspirowanym ośrodkiem wywiadowczym. Jego wyposażenie pozwalało na monitorowanie radzieckich stacji radarowych zainstalowanych w Estonii. By sprowokować je do pracy, co pozwalało na dokładne określanie ich parametrów, używano samolotów szpiegowskich typu Lockheed A-12.

Samoloty te naruszały bezkarnie przestrzeń powietrzną Finlandii zbliżając się do granic Związku Radzieckiego. Amerykańskie maszyny mogły latać z trzykrotną szybkością dźwięku i osiągały pułap 28 tysięcy metrów.

Gazeta "Turun Sanomat" zapytała dowódcy fińskiego lotnictwa generała w tym czasie - Matti Ahola, czy wiedział coś o tych amerykańskich operacjach. Generał jednak stwierdził, że nie był o nich ani o istnieniu ośrodka wywiadowczego CIA poinformowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.