Facebook Google+ Twitter

USA. Publikacja utworu Exodus na FB uznana za groźbę terrorysty

Nielicho zdziwiony był fan heavy metalu ze Stanów Zjednoczonych, kiedy został aresztowany przez służby specjalne jako potencjalny terrorysta. Zakochany w mocniejszym rocku tylko zamieścił na Facebooku utwór zespołu Exodus...

Exodus (logo). By Eugene ripper (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Eugene ripperW Greenville, w amerykańskim stanie Kentucky, mieszka 31-letni fan thrash metalowego zespołu Exodus. James Evans jest wielbicielem cięższego grania w ogólności. Często zamieszcza słowa swoich ulubionych piosenek na Facebooku. Nigdy nie wyobrażał sobie, by z tego powodu mógł wylądować w więzieniu. W dniu 24 sierpnia, Evans publikował tekst utworu "Class Dismissed (A Hate Primer)" (Klasa została rozwiązana - elementarz nienawiści) z płyty "Exhibit B: The Human Condition" wydanej przez Exodus w 2010r. Poniższy fragment Evans uznał za szczególnie godny eksponowania:


"Student bodies lying dead in the halls
A blood spattered treatise of hate
Class dismissed is my hypothesis
Gunfire ends the debate


Ciała studentów leżą martwe na korytarzach
Krew rozbryzgnęła traktatem nienawiści
Klasa została rozwiązana - to moja hipoteza
Wystrzał kończy dyskusję"Historia muzyki rockowej zna wiele treści o wymowie przedmiotowo niestosownej. W tym przypadku, James Evans publikacją tekstu zespołu Exodus wzbudził niepokój amerykańskich służb i został aresztowany. Powodem było "zagrożenie terrorystyczne." Post na FB został odebrany jako groźba, "że zabije studentów i pracowników uczelni."

Gary Holt (Exodus), lkoncert z Slayer. By Dylan Wilks [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons licencja: CC3.0 / Fot. Dylan WilksW kwestii spornego tekstu najlepiej zasięgnąć języka u źródeł, zatem warto poznać stanowisko gitarzysty Exodusu, Gary`ego Holta: "Pomysł, że pojedyncza osoba w naszym wielkim kraju, mogłaby zostać aresztowana po prostu za publikację słów piosenki, jest czymś w co nie uwierzyłbym, że może zdarzyć się w wolnym społeczeństwie. James Evans tylko zamieścił teksty ulubionego zespołu, na Facebooku, i za to został zamknięty. Utwór został napisany na zasadzie spojrzenia oczami szaleńca i w żaden sposób nie popiera tego rodzaju popieprzonego zachowania. To była masakra na Virginia Tech [uniwersytet amerykański - przyp. aut.] popełniona przez Seung-Hui Cho*, co było tematem i inspiracją do napisania piosenki. Jedyna jaka zmusza nas do naciskania na hamulce przed graniem jej na żywo. Zaś po strzelaninie w Sandy Hook** nie chcemy być postrzegani jako niewrażliwi.

Niektórzy z nas, z Exodusu są rodzicami, więc oczywiście te rzeczy, które dzieją się blisko domu, to jak dla każdego rodzica są najgorszym rodzajem strachu. Takie momenty są utkane z koszmarów, a życie, tak jak muzyka, nie zawsze jest piękne. Jednak kiedy będziemy reagować przesadnie jak z tekstami jakiegokolwiek z zespołów, łącznie z Exodusem, i zaczniemy aresztować ludzi, to wrócimy do jaskini, popadniemy w paranoję, skąd najlepsza droga, by stać się Orwellowskim społeczeństwem."


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.