Facebook Google+ Twitter

USA ripostuje Iranowi: Na blokadę Ormuz odpowiadamy siłą

Iran oznajmił, że zablokuje cieśninę Ormuz, jeśli Zachód nie przestanie nakładać embargo na eksport irańskiej ropy. Pentagon stanowczo odpowiedział, że na blokadę cieśniny Ormuz odpowie atakiem.

 / Fot. EPA/BORIS VERGARAW Zatoce Perskiej z dnia na dzień wrze. USA oraz Zachód potępiają strategie Teheranu, podejrzewając, że Iran pracuje nad bronią nuklearną. Ponadto marynarka wojenna islamskiej republiki wsławiła się niedawno 10-dniowymi manewrami, zmuszając do zmiany położenia amerykański lotniskowiec.

Manewry, jakie irańska marynarka prowadziła w Zatoce Perskiej, miały też na celu przećwiczenie blokowania cieśniny Ormuz, która stała się kością niezgody w ostatnich dniach - podaje TVN24.

Władze USA oraz Zachód zastanawiają się nad nałożeniem na Iran embarga. Chodziłoby o blokowanie eksportu irańskiej ropy.

Strażnicy Rewolucji, czyli władze Iranu, zagroziły światu, że zablokują Ormuz, jeśli eksport ich ropy zostanie zablokowany. Byłoby to posunięcie drastyczne dla światowej gospodarki - przez cieśninę Ormuz przepływa bowiem 40 procent morskich transportów ropy.

Wiadomość Strażników zdenerwowała Stany Zjednoczone. Pentagon odpowiedział władzom w Teheranie, że na blokadę cieśniny odpowie siłą.

Wojna wisi na włosku?
Amerykanie zaprzeczyli też, że stacjonująca w Bahrajnie V Flota USA zostanie zupełnie wycofana z Zatoki Perskiej. V Flota ma zostać i czekać na rozwój wydarzeń, a jeśli przyjdzie odpowiedni moment [tj. zablokowanie cieśniny przez Iran - przyp. red.], nie dopuścić do rozwoju sytuacji.

"Irańczycy zainwestowali w metody, które mogłyby im pozwolić zamknąć na jakiś czas cieśninę Ormuz. Z naszej strony zainwestowaliśmy w środki gwarantujące, że gdyby do tego doszło, my zwyciężymy (...) i otworzymy cieśninę" - powiedział generał Martin Dempsey, szef sztabów USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

@Paweł Urbański
 • @Paweł Urbański
 • 10.01.2012 10:53

Gdyby chodziło o polityka-zgoda.Tutaj wypowiedział się amerykański generał,a to wskazuje,że droga dyplomacji została zamknięta i Ameryka jest gotowa do działania.Za USA przemawia doświadczenie z Iraku i Afganistanu.W gruncie rzeczy były to poligony dla ludzi i sprzętu.Amerykańska"filozofia wojny" oparta jest na ofensywie,a przewaga sprzetu,technologii i umiejętności posługiwania sie nimi,leży po stronie USA.Lotnictwo taktyczne,strategiczne,mozliwość zmasowanego ataku rakietami dalekiego zasięgu,zwiad satelitarny,zaprawa bojowa i mobilność wojska,to argumenty,które decydują o sytuacji na współczesnym polu walki.Pozostaje tylko pytanie:co z Rosją,Chinami i Indiami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, ż Amerykanie tak wiele obiecują, a tak mało robią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 09.01.2012 17:45

zaminować cieśninę,zbombardować Tel Awiw,jankesi i ruscy to jedna banda nie wiadomo z kim trzymać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
TT
 • TT
 • 09.01.2012 17:23

@Tomek
Ciekawe co powiesz, jak fanatyk Islamski walnie atomówką i rozpęta piekło na Ziemi.
Bron nuklearna jest symbolem siły i służy odstraszaniu wrogów. Trzy największe atomowe mocarstwa mają tej broni dużo i nigdy nie używają bo sam fakt posiadania jej powoduje, że nie ośmielą się napadać na siebie wzajemnie (a szpiegują się ile wlezie).
Ale Irańczycy to fanatycy, Im za jedno. Strzelą i koniec świata. Bo systemy obronne wszystkich potęg nuklearnych odpowiedzą atakami wyprzedzającymi, czyli Rosja strzeli do USA, USA w Chiny i Rosje, Chiny do wszystkiego co się rusza i tak dalej. To jest powód, dla ktorego wszystkie państwa monitorują kto i ile tej broni posiada. Po to są szpiedzy i agencje wywiadowcze.

Inna sprawa, że nie tylko USA ma swoje CIA. Każde państwo posiada wywiad i kontrwywiad, jedni mniejszy inni większy. Jak na razie tylko Polacy rozwalili swój w drobny mak i składają go od nowa...

Co do ropy: USA na swoim kontynencie posiada tyle ropy, że mogłoby na długie lata się uniezależnić od importu... ale mają glowy na karku i wiedzą, że lepiej trzymać to jako rezerwy na przyszłość (więc kiedyś możemy być od nich zależni). Embargo ma natomiast na celu zmuszenie Iranu do zaprzestania konstrukcji broni nuklearnej.

Czytanie ze zrozumieniem: Nie idzie ci ta sztuka widzę. Jak niby mają Amerykanie położyć łapę na ropie Irańskiej? Przecież tu jest mowa o działaniach floty wojennej, nie inwazji. Chodzi o kontrolę nad cieśniną, przez ktorą nieustaniie kilkadziesiąt krajów tę ropę przewozi, a także to aby przewozili wszyscy tylko nie Iran , chyba że ulegnie i zakończy projekt nuklearny. Wtedy będzie mógł znowu handlować. Gdzie tu zatem kładzenie łap na czymkolwiek?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomek
 • Tomek
 • 09.01.2012 14:58

Ale to nie iran zaczyna tylko stany swoimi szpiegowskimi samolotami i agentami CIA (jeden wlasnie dostal kare smierci) To ze maja program nuklearny to powinno nie obchodzic USA bo sami maja w piguły głowic. Dozbrajają Izrael żeby miec sojusznika za miedzą gdyby mialo coś pojsc nie tak. Poza tym Izrael od dawna podgryza iran a stany cieszą te swoje gęby i zacierają rączki bo pewnie myslą ze beda mieli nowe zrodelko ropy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
larry
 • larry
 • 09.01.2012 14:57

Aron Russo to przewidział, tylko kolejność nieco inna, iran jest ostatni w kolejce do wprowadzenia DEMOKRACJI i UCZCIWEJ sprzedaży ropy. Aaron Russo - można zobaczyć ostatni wywiad na youtubie, warto, generalnie mówi to co każdy widzi i podejrzewa, jednak mówi to otwarcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@garry
 • @garry
 • 09.01.2012 14:54

Jesteś doskonale zorientowany w wywiadowczych działaniach prowadzonych przez USA.Pozazdrość informacji ,a może przede wszystkim ich źródeł?Poznałbym szczegóły działań wywiadowczych zarówno USA jak i kontrwywiadowczych Iranu.Nie bądźmy naiwni;Amerykanie co najmniej od 10 lat "piszą" scenariusz wojny z Iranem i opisane "wpadki"są jedynie wkalkulowanymi stratami,które nie mają żadnego przełożenia na opracowaną,ogólną strategię działań wobec państwa stanowiacego realne zagrożenie dla całego zachodniego świata-tak militarnego jak i gospodarczego.A szczegóły?Poczekamy,zobaczymy.Na razie mamy do czynienia z próba sił.Jednak na to,że Ameryklanie robią z gęby cholewę ,to za bardzo bym nie liczył.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pinokio
 • pinokio
 • 09.01.2012 14:52

juz nie kryja sie z kierunkiem swojej ofensywy na wschod.to powtorka z planu adolfa.przez libie ,egipt,syie ira.iran po kaspijska rope.

Komentarz został ukrytyrozwiń
garry
 • garry
 • 09.01.2012 14:36

O ile wiem ostatnia awaria elektrowni w Iranie miała miejsce w czerwcu. Według niepotwierdzonych źródeł powodem był wirus komputerowy stworzony przez Amerykanów blisko rok wcześniej. Wybuch składu amunicji zdarzył się w tym roku, a wcześniej jakieś dwa lata temu. Może to CIA, może "opozycja", albo też niedopatrzenie samych gwardzistów. Zresztą akurat w tej sprawie oba zdarzenia nie decydują, to tylko drobne uszczypnięcia. Iran ma za to możliwość zablokowania Ormuz, co jest już dla USA poważnym ciosem (dostawy ropy, stabilność dolara). Jednocześnie US Navy ze swoją flotą, nawet przy pomocy Izraela i Arabii Saudyjskiej (czyli dodatkowych maszyn F-16) nie zareaguje szybko. Wstrzymanie lotów dronów szpiegowskich w Iranie i jego okolicach (vide opisany incydent) uniemożliwia Amerykanom rozpracowanie obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Na pewno już coś planują, ale Iran przecież także nie stoi w miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@garry
 • @garry
 • 09.01.2012 14:21

Ostatnie awarie elektrowni i eksplozje w militarnych zakładach to...krasnoludki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.