Facebook Google+ Twitter

USA: Sąd Najwyższy nie rozstrzygnie kwestii obywatelstwa Baracka Obamy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-08 23:01

Apelację w tej sprawię złożył mężczyzna, który twierdzi, że Obama nie jest uprawniony do objęcia stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Mieszkaniec New Jersey Leo Donofrio twierdzi, że w chwili urodzenia Barack Obama miał podwójne obywatelstwo - amerykańskie po matce i brytyjskie po pochodzącym z Kenii ojcu. W tej sytuacji nie może on zostać uznany, za naturalnie urodzonego obywatela USA, co jest konstytucyjnym warunkiem uzyskania prawa do ubiegania się o fotel prezydenta. Dorofino uważa, że z podobnych powodów prezydentem USA nie mógłby zostać John McCain, który urodził się w amerykańskiej bazie marynarki wojennej w Panamie. Sąd Najwyższy odmówił jednak rozpatrzenia wniosku. Oznacza to, że w mocy pozostaje wyrok sądu niższej instancji stwierdzający, że zarzuty Dorofino są bezpodstawne.

W amerykańskich sądach znajduje się jeszcze jeden pozew w sprawie obywatelstwa Obamy. Jego autorem jest prawnik z Pensylwanii, który uważa, że Barack Obama nie urodził się w USA ale w Kenii. Władze Hawajów odrzucają jednak te twierdzenia, a sam Obama dysponuje aktem urodzenia wydanym przez ten stan. Z kolei dziennikarze odnaleźli w archiwach lokalnej gazety z Hawajów ogłoszenie z 1961 roku, w którym na liście dzieci urodzonych w lokalnym szpitalu znajduje się nazwisko Barack Hussein Obama.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.