Facebook Google+ Twitter

USA: Sikorski postuluje rozlokowanie w Polsce wojsk NATO

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-05 22:55

Podczas wizyty w Waszyngtonie minister Radosław Sikorski postulował rozlokowanie w Polsce NATO-wskich jednostek. Wbrew temu, co twierdzą rosyjskie media, nie mówił jednak, że ich celem miałaby być obrona naszego kraju przed możliwą agresją Rosji.

Zapewnia o tym sam Radosław Sikorski, podkreślając, że podtrzymuje swoje wcześniejsze słowa, w których jak dodaje, nie ma nic nowego. "Polska stara się o to, by infrastruktura NATO-wska była równomiernie rozłożona na jej terytorium" - powiedział minister spraw zagranicznych.

Podczas dyskusji panelowej w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, Sikorski stwierdził, że Polska potrzebuje ze strony USA dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa. Mówiąc o tych gwarancjach, szef polskiej dyplomacji użył określenia "strategic reassurance" co sam przetłumaczył jako "strategiczne upewnienie".

"Słowa, które słyszymy, są przekonujące. Jednak jako były minister obrony mogę powiedzieć, że prawdziwe znaczenie ma potencjał militarny" - powiedział szef polskiej dyplomacji.
Radosław Sikorski przypomniał niedawne rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe z udziałem 900 czołgów. "Te ćwiczenia odbyły się 250 kilometrów od naszej stolicy" - przypomniał.

Minister spraw zagranicznych wyjaśnił, co rozumie przez prawdziwe "strategiczne gwarancje". "To nie artykuł 5 Paktu Północnoatlantyckiego dał prawdziwe poczucie bezpieczeństwa Niemcom w czasie Zimnej Wojny, ale obecność 300 tysięcy amerykańskich żołnierzy" - dodał.

Minister Sikorski przypomniał, że przy okazji rozszerzenia NATO Rosja uzyskała zapewnienie, że na terytorium nowych państw członkowskich nie zostaną rozlokowane znaczące siły zbrojne Sojuszu. "Poprzez to rozumiano co najmniej dwie ciężkie dywizje. Nikt jednak sobie nie wyobrażał, że nie będzie tam żadnych NATO-wskich oddziałów" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.