Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3418 miejsce

USA: Statua Wolności obchodzi 125. urodziny

28 października 2011 roku Amerykanie uroczyście obchodzili 125. rocznicę odsłonięcia Statui Wolności - symbolu Stanów Zjednoczonych. Ceremonię rozpoczęło zaprzysiężenie u podnóża budowli 125 nowych obywateli USA - imigrantów z 46 państw, w tym także z Polski.

 / Fot. whitehouse.gov/zdjęcia dla prasyObecny na ślubowaniu minister spraw wewnętrznych USA Ken Salazar, zwrócił uwagę na to, iż Stany Zjednoczone są krajem w którym mieszkają różni ludzie, którzy poprzez swoją różnorodność wzmacniają społeczeństwo. Zaapelował też, by wesprzeć Baracka Obamę, który chce zmienić politykę imigracyjną USA.

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, w swoim przemówieniu mówił o idei wolności, swobodzie wypowiedzi i prawach obywatelskich, których Ameryka jest symbolem. W uroczystościach wzięła też udział aktorka Sigourney Weaver, która recytowała pochodzący z roku 1883 sonet amerykańskiej poetki Emmy Lazarus "The New Colossus". Dwadzieścia lat po odsłonięciu statui został on wygrawerowany na płycie z brązu i umieszczony wewnątrz posągu. Ceremonię zakończył pokaz sztucznych ogni.

Statua Wolności jest dziełem francuskiego rzeźbiarza Frederica Auguste'a Bertholdiego. Posąg podarowała Stanom Zjednoczonym Francja z okazji stulecia Deklaracji Niepodległości USA. Miała upamiętniać francusko – amerykańskie przymierze podczas wojny o niepodległość USA. Statuę po przekazaniu amerykańskiemu ambasadorowi rozmontowano i wysłano statkiem do Nowego Jorku. W 1886 roku stanęła na Wyspie Wolności u ujścia rzeki Hudson. Stała się ona symbolem nowego, wolnego świata dla 12 milionów imigrantów, którzy na przełomie XIX i XX wieku przybyli statkami do Nowego Jorku.

Statua Wolności zostanie teraz zamknięta na rok i poddana renowacji. Równocześnie zostanie uruchomionych 5 kamer zainstalowanych na pochodni, dzięki którym będzie można oglądać w internecie widok Manhattanu, Brooklynu oraz New Jersey.

Źródło

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Libertas
  • Libertas
  • 29.10.2011 20:26

Ta uroczystość, dziwi mnie. Ameryka w tamtych czasach, która nie wiedziała co to socjalizm. W których chętni do pracy emigranci mogli dorobić się majątku i zyć jak ta lala. Dzisiaj politycy by do nich strzelali...
Najbardziej to boli szczególnie jak się pozna tekst The colossus, a dokładniej jego ostatnie wersy...

"Dajcie mi swe znużone, dajcie wasze nędzne,
Stłoczone rzesze pragnące oddychać wolnością,
Nieszczęsnych banitów z waszej przeludnionej ziemi.
Przyślijcie ich bezdomnych, miotanych falą sztormu:
Ja swoją latarnię wznoszę przy złotych wrotach."

Quo Vadis Ameryko?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.