Facebook Google+ Twitter

USA: Stwierdzono obecność plutonu w butelce znalezionej na wysypisku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-02 16:10

Butelka znaleziona na wysypisku śmieci niedaleko amerykańskiej fabryki substancji radioaktywnych zawierała pluton nadający się do wykorzystania w bombie atomowej. Potwierdził to zespół naukowców, który badał pochodzenie tajemniczej substancji.

Wyrzuconą butelkę zawierającą białawy płyn znaleziono wśród innych śmieci na wysypisku niedaleko nieczynnego reaktora Hanford w stanie Waszyngton cztery lata temu.

Rządowi eksperci z ośrodka Pacific Northwest National Laboratory potwierdzili, że w butelce znajdował się pluton wyprodukowany w pobliskim reaktorze w połowie lat 40. Jest on jedną z najstarszych próbek z wczesnego okresu amerykańskiego programu nuklearnego.

Naukowcy zaznaczają, że wykorzystane przez nich techniki badawcze pomogą w ustalaniu pochodzenia przemycanych obecnie materiałów radioaktywnych. Niezależni obserwatorzy zwracają uwagę, że energetyka jądrowa w wielu krajach staje się znów bardzo popularna, a to może oznaczać, że problem przemytu substancji radioaktywnych będzie coraz poważniejszy.

Naukową publikację dotyczącą amerykańskich ekspertów zamieściło pismo "Analytical Chemistry".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.