Facebook Google+ Twitter

USA: Terrorysta o planach kolejnych zamachów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-28 18:22

Nigeryjczyk, który chciał wysadzić w powietrze samolot Northwest Airlines twierdzi, że zwolennicy Al-Kidy szykują kolejne ataki na Stany Zjednoczone. Władze USA są przekonane, że głównym ośrodkiem szkolenia terrorystów stał się w ostatnich latach Jemen.

23-letni Umar Farouk Abdulmutallab od trzech dni jest przesłuchiwany przez FBI. Według telewizji ABC, przyznał się on do tego, że przed próbą zamachu przeszedł kilkutygodniowe szkolenie w Jemenie. Tam też przekazano mu 80 gramów pentrytu - materiału wybuchowego, który przemycił w spodniach na pokład samolotu z Amsterdamu do Detroit. Abdulmutallab powiedział również, że takich osób jak on jest więcej i że wkrótce mogą oni zaatakować Stany Zjednoczone.

Dziennik New York Times napisał tymczasem, że Jemen stał się ostatnio jednym z centrów operacyjnych Al-Kaidy. Gazeta zwąca uwagę, że muzułmanin, który rok temu zastrzelił amerykańskiego żołnierza w stanie Arkansas, przed atakiem udał się do tego kraju. Z kolei sprawca masakry w bazie wojskowej Fort Hood major Nidal Malik Hasan kontaktował się z mieszkającym w Jemenie radykalnym imamem Anwarem al-Awlakim.

17 grudnia rząd Jemenu przy współpracy z CIA przeprowadził atak rakietowy, w którym zginęło kilkudziesięciu członków Al-Kaiady. Niedoszły zamach na samolot Northwest Airlines mógł być próbą odwetu za ten atak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.