Facebook Google+ Twitter

USA: Ujawniono treść przesłuchań Saddama Husajna

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-02 22:44

W Stanach Zjednoczonych ujawniono treść przesłuchań Saddama Husajna, które po jego schwytaniu przeprowadziło amerykańskie FBI. Wynika z nich, że były dyktator obawiał się Iranu i dlatego utrzymywał świat w przekonaniu, że Irak może mieć broń masowego rażenia.

Zapisy przesłuchań Saddama Husajna ujawniono na wniosek pozarządowej organizacji, która powołała się na obowiązującą w USA ustawę gwarantującą obywatelom dostęp do informacji niewymagających klauzuli tajności.

Dokumenty zawierają szczegółowy opis dwudziestu rozmów jakie z Husajnem przeprowadził agent FBI George Piro. Wynika z nich, że Husajn postrzegał Iran jako największe zagrożenie dla swego kraju.

Piro po jednym z przesłuchań napisał, że zagrożenie ze strony Iranu było głównym powodem odmowy wpuszczenia inspektorów ONZ-u, którzy mieli zbadać, czy Irak ma broń masowego rażenia. Husajn tłumaczył, że bardziej obawiał się okazania słabości wobec Teheranu niż konsekwencji ze strony USA.

Były dyktator zaprzeczył jakimkolwiek związkom z Osamą Bin Ladenem. Oświadczył wówczas, że wierzy w Boga ale nie jest religijnym fanatykiem i powiedział, że uważa, iż nie powinno się mieszać władzy i religii.

Husajn powiedział również, że nie postrzegał Stanów Zjednoczonych jako wroga choć zdecydowanie sprzeciwiał się amerykańskiej polityce i działaniom Waszyngtonu na
Bliskim Wschodzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.