Facebook Google+ Twitter

USA wstrzymały finansowanie UNESCO

W związku z przyznaniem pełnego członkostwa Palestynie, władze Stanów Zjednoczonych postanowiły wstrzymać dotacje na rzecz UNESCO.

Stany Zjednoczone wstrzymały finansowanie UNESCO. Tylko w tym roku organizacji zabraknąć może 60 mln dol. na bieżącą działalność. Na zdjęciu ambasador USA przy UNESCO David Killion. / Fot. US Government, public domainNie trzeba było długo czekać na reakcję Stanów Zjednoczonych na wczorajsze głosowanie, w którym przedstawiciele państw zrzeszonych w UNESCO opowiedzieli się za przyznaniem Palestynie pełnego członkostwa w organizacji.

Już podczas głosowania, ambasador USA David Killion nie pozostawił żadnych wątpliwości: "Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze działania komplikują naszą zdolność do wspierania programów UNESCO".

W podobnym tonie wypowiedziała się rzecznik prasowa Departamentu Stanu USA Victoria Nuland. Rozmawiając z dziennikarzami telewizji CNN, stwierdziła, że "przyznanie Palestynie członkostwa jest smutne, przedwczesne i osłabia wspólny cel pełnej sprawiedliwości i trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie". Dodała także, że w związku z tym Stany Zjednoczone zmuszone są wstrzymać finansowanie UNESCO.

Czytaj też: Palestyna członkiem UNESCO. Zobacz film


Coroczne zobowiązania USA, jako największego kontrybutora UNESCO, wynosiły dotąd ok. 80 mln dolarów. Kwota ta stanowiła blisko jedną czwartą budżetu organizacji.

Niepokój w związku z zaistniałą sytuacją wyraziła także szefowa UNESCO Irina Bokova. "Wierzę, że jest obowiązkiem nas wszystkich - powiedziała Bokova, cytowana przez agencję Reuters - aby upewnić się, że UNESCO nie ucierpi nadmiernie". Niemniej jednak samą decyzję o przyznaniu Palestynie pełnego członkostwa uznała za "znak szacunku i zaufania".

Palestyna stała się wczoraj 195 krajem członkowskim UNESCO. Za uznaniem jej członkostwa na paryskim szczycie zagłosowało 107 przedstawicieli państw zrzeszonych, 14 było przeciwnych, a 54 wstrzymało się od głosu.

Źródła:
state.gov
Reuters
CNN
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.11.2011 15:07

Biedne USA są "zmuszone" przez uchwałę Kongresu USA, która mówi, że USA nie wspierają finansowo żadnej organizacji, uznającej niepodległość Palestyny (a Kongres zdominowany jest przez bardzo silne lobby żydowskie).
Nie jest to pierwszy raz, kiedy USA wstrzymują składki członkowskie do UNESCO. Jeżeli to się faktycznie potwierdziłoby - UNESCO winno wykluczyć z organizacji USA i inne państwa, które wstrzymały swoje składki. UNESCO sobie nieraz poradziło bez USA (które raz opuściło tę organizację i miało charakter obserwatora).
Ogólnie... USA i Izrael zastosowały bardzo NIEGRZECZNY szantaż ekonomiczno-polityczny.
Mam nadzieję, że Abbas się nie podda i złoży wniosek do Zgromadzenia Ogólnego ONZ (w którym ma większość dla swojego wniosku).
A na razie Abbas podbijać będzie kolejne agendy ONZ (i tym samym wyrzuci USA z tych agend).
Sorry, ale muszę to powiedzieć. Abbas genialnie opracował strategię działania na polu międzynarodowym. Prawdopodobnie (w Zgromadzeniu Ogólnym i w agendach Palestyna może liczyć na wystarczające poparcie) USA "wypadną" i trafią do międzynarodowego przytułku trzymając się kurczowo polityki proizraelskiej.
Polska dyplomacja za to jest coraz sprytniejsza (ale do rosyjskiej jeszcze dużo jej brakuje). Wstrzymanie się od głosu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 01.11.2011 11:45

To teraz UNESCO po sowim miłosierdziu dla uciemiężonego narodu zewrze pośladki i wyciśnie co się da aby pomóc....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.