Facebook Google+ Twitter

USA wycofają swoje wojska z Iraku w ciągu 18 miesięcy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-27 20:33

Prezydent Barack Obama zapowiedział wycofanie z Iraku wszystkich oddziałów bojowych w ciągu 18 miesięcy. Część amerykańskich wojsk pozostanie w Iraku do końca 2011 roku.

Według Krzysztofa Kubiaka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na tę decyzję Baracka Obamy złożyło się kilka czynników, na przykład przedwyborcze obietnice. Kwestia zmniejszenia zaangażowania w Iraku była jednym z najważniejszych elementów kampanii Demokratów - przypomniał ekspert. Poza tym, statystyki zamachów i ataków w Iraku wskazują na to, że sytuacja tam powoli się stabilizuje - podkreślił Krzysztof Kubiak.

Specjalista ocenił też, że nastąpiła zmiana priorytetów amerykańskiej administracji, która w znacznie większym stopniu zaniepokojona jest obecnie sytuacją w Afganistanie i w Pakistanie. Amerykanie przypuszczalnie doszli do wniosku, iż bez stabilizacji w Afganistanie, Pakistan będzie się dalej osuwał w kierunku państwa upadłego - uważa rozmówca IAR.

Decyzja Baracka Obamy oznacza, że w ciągu półtora roku do kraju wróci około 100 tysięcy amerykańskich żołnierzy. W Iraku pozostaną siły liczące od 35 do 50 tysięcy żołnierzy.

Celem ich misji będzie szkolenie wojsk irackich i operacje antyterrorystyczne. Te oddziały opuszczą Irak 15 miesięcy później.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.