Facebook Google+ Twitter

USA wyślą kolejne wojska do Afganistanu?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-03 16:12

Amerykanie rozważają wysłanie w przyszłym roku do Afganistanu dodatkowych siedmiu tysięcy żołnierzy. Jak pisze "New York Times", który dotarł do raportu Pentagonu w tej sprawie, Stany Zjednoczone chcą w ten sposób uzupełnić niedobory, spowodowane zbyt małymi kontyngentami niektórych innych krajów NATO.

Jeśli Waszyngton rzeczywiście zwiększy liczbę żołnierzy, w Afganistanie będzie służyć łącznie ponad 40 tysięcy wojskowych. Amerykanie działają w tym kraju w ramach własnej operacji, jak również w ramach NATOwskich sił ISAF. Poszerzenie kontyngentu będzie wymagało choćby skromnego zredukowania liczby żołnierzy stacjonujących w Iraku - czytamy w "New York Times".

Plany dotyczące wysłania dodatkowych siedmiu tysięcy żołnierzy do Afganistanu powstały przed kilkoma tygodniami, po szczycie NATO w Bukareszcie. Pentagon miał wówczas zdać sobie sprawę, że - pomimo publicznych obietnic - kraje Sojuszu Północnoatlantyckiwgo nie chcą bądź nie mogą zwiększyć zaangażowania w Afganistanie.

Nowojorska gazeta pisze, że państwa NATO obiecały w Bukareszcie wysłanie łącznie 2 tysięcy dodatkowych żołnierzy, jednak tylko Francja rozpoczęła przygotowania do wzmocnienia kontyngentu o 700 osób. Polska już kilka miesięcy temu obiecała, że powiększy liczbę żołnierzy służących w Afganistanie z 1000 do 1400.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.