Facebook Google+ Twitter

USA wzywają Rosję do zaprzestania ataków na Gruzję

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-09 06:34

Stany Zjednoczone wezwały Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków na Gruzję oraz respektowania integralności terytorialnej tego kraju. Amerykanie oczekują, że Rosja jak najszybciej wycofa swoich żołnierzy z terytorium Gruzji.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji Condoleezza Rice odbyła już w tej sprawie rozmowy z wysokimi przedstawicielami Gruzji i Rosji. Ze Stanów Zjednoczonych wyruszyli mediatorzy, którzy mają pomóc w załagodzeniu konfliktu. Tymczasem prezydent Bush usłyszał w Pekinie od rosyjskiego premiera Władimira Putina, że w Osetii Południowej zaczęła się wojna.

Dla Amerykanów Gruzja to strategiczny sojusznik w regionie. Kraj ten aspiruje do członkostwa w NATO. Stany Zjednoczone wielokrotnie podkreślały uznanie dla prezydenta Saakaszwilego za wysiłki w procesie demokratyzacji kraju. Teraz Gruzini poprosili Waszyngton o pomoc. Chcą wycofania 2 tys. swoich żołnierzy z Iraku. Transport do Gruzji ma zapewnić Pentagon.

Amerykańskie władze obawiają się, że konflikt w Osetii Południowej zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu, bo przez ten kraj płynie ropa z Morza Kaspijskiego do Turcji i dalej na zachód. Mimo zwołania w trybie pilnym posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, jej członkom nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie rosyjsko-gruzińskiego konfliktu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.