Facebook Google+ Twitter

USA zachęcają Izrael do stworzenia rządu jedności narodowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-18 14:59

Stany Zjednoczone nieoficjalnie zachęcają Izraelczyków do utworzenia rządu jedności narodowej. W jego skład weszłyby głównie prawicowy Likud, centrowa Kadima i lewicowa Partia Pracy. Informację tę przekazał izraelski portal Debka, mający dostęp do źródeł dyplomatycznych i wojskowych.

Jak czytamy na portalu, Biały Dom kontaktował się ostatnio z liderem Likudu Benjaminem Netanjahu, nie tylko w sprawach koalicji izraelskiej, lecz także dalszego procesu pokojowego. Zdaniem Debki Waszyngton zgadza się z Netanjahu, iż najpilniejszą kwestią nie jest utworzenie państwa palestyńskiego, lecz budowa infrastruktury ekonomicznej na Zachodnim Brzegu.

Według tych ocen proklamowanie niepodległej Palestyny byłoby obecnie mało realne, gdyż w Strefie Gazy rządzi islamski Hamas, a na Zachodnim Brzegu świecki Fatah, którego pozycja jest mocno zachwiana. W warunkach ekonomicznej koniunktury pojawiłaby się jednak na Zachodnim Brzegu nowa prozachodnia czołówka polityczna, z którą można by w przyszłości się porozumieć. Debka podkreśla, że takie właśnie zalecenia przedstawił generał James Jones, doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.