Facebook Google+ Twitter

USA: Zakończono budowę reaktora, który może rozwiązać problemy energetyczne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-31 18:19

W Stanach Zjednoczonych zakończyła się budowa eksperymentalnego reaktora, który mógłby rozwiązać problemy energetyczne świata. Według naukowców, urządzenie może dawać duże ilości taniej, czystej i bezpiecznej energii.

Zbudowany w Kalifornii reaktor NIF (National Ignitron Facility) ma produkować elektryczność dzięki reakcjom termojądrowym takim, jakie zachodzą na słońcu i innych gwiazdach. Proces ten wymaga łączenia się atomów wodoru w wysokich temperaturach. Będzie to można osiągnąć dzięki prawie dwustu najpotężniejszym na świecie laserom.

Szef projektu Ed Moses jest pełen optymizmu: "Uważamy, że po raz pierwszy uda się przeprowadzić taką reakcję na Ziemi, w warunkach kontrolowanych" - twierdzi.

Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem, naukowcy będą mogli produkować niemal nieograniczone ilości energii z morskiej wody, nie emitując przy tym dwutlenku węgla. Cały proces będzie także bezpieczny, nie istnieje bowiem groźba skażenia radioaktywnego. Pierwsze próby mają rozpocząć się w czerwcu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.