Facebook Google+ Twitter

USA. Zamach w świątyni Sikhów - 7 zabitych, w tym napastnik

W amerykańskiej demokracji każdemu wolno kupić i mieć broń palną. Gwarantuje to ponad 200-letnia Konstytucja USA. Jednak brań mająca służyć celom samoobronnym coraz częściej służy celom przestępczym.

Jeszcze Ameryka nie doszła do siebie po tragicznej w skutkach strzelaninie w Denver, gdzie w kinie w trakcie emisji filmu, szaleniec zabił z zimną krwią kilkanaście osób, a tu kolejne podobne zdarzenie. Tym razem – według serwisu gazeta prawna.pl, co najmniej 7 osób zginęło i kilkakrotnie więcej zostało rannych w strzelaninie w świątyni Sikhów w Oak Creek, w stanie Wisconsin. Wśród zabitych jest sprawca masakry, zastrzelony przez policjanta.

Na razie jeszcze nie są dobrze znane motywy działania zabójcy, którego agencje prasowe opisują jako białego mężczyznę, w wieku ponad 30 lat. Według pierwszych doniesień - sprawców zamachu mogło być kilku, ale policja szybko je zdementowała.

Zdaniem świadkowie, około godz. 10-tej rano czasu lokalnego, nieznany bliżej morderca strzelił najpierw do stojącego pod świątynią kapłana, a potem wszedł do środka i zaczął na oślep strzelać do zgromadzonych tam kilkuset wiernych. Ludzie zgromadzeni w świątyni, którym udało się ukryć przed szaleńcem, zaalarmowali przez telefony policję.

Sprawca zastrzelony

Przed przybyciem funkcjonariuszy porządku publicznego, napastnik postrzelił m.in. przywódcę kultu Sikhów. Po przybyciu na miejsce zajścia policjanci, funkcjonariusze weszli do świątyni, rozwinęła się strzelanina i jeden z policjantów zastrzelił sprawcę. W wymianie ognia policjant został ciężko ranny i trafił do szpitala.

Władze wyrażają opinię, że terrorysta kierował się nienawiścią do Sikhów i religii, która zrzesza na świecie 27 milionów wyznawców, w tym najwięcej w Indiach. W USA aktualnie mieszka około 500 tysięcy Sikhów.

Po głośnym w świecie zamachu terrorystycznym Al-kaidy 11 września 2001 roku na USA, Sikhowie stali się przedmiotem ataków ze strony Amerykanów, którzy traktowali ich za muzułmanów. Sikhowie na co dzień noszą turbany i zapuszczają brody, podobnie jak niektórzy wyznawcy islamu.

Masakra w Aurora w stanie Colorado

Do masakry w świątyni w Oak Creek, doszło w dwa tygodnie po podobnej tragicznej w skutkach strzelaninie, w Aurora w stanie Colorado. Tam 24-letni były student neurologii (niedoszły lekarz) o imieniu James Holmes - zastrzelił 12 osób a ponad 50 ranił.

Po tym tragicznym incydencie w kinie w Aurora, w Ameryce rozgorzała na nowo, nie pierwszy raz, publiczna debata o łatwej dostępności broni palnej w USA. James Holmes nie miał żadnych trudności z jej kupnem, chociaż od pewnego czasu leczył się na schorzenia psychiczne.

W związku z tragicznymi wydarzeniami w sikhijskiej świątyni, prezydent USA Barack Obama, wyraził głęboki smutek i obiecał, że jego administracja zapewni wszelkie wsparcie w celu wyjaśnienia wszystkich przyczyn masakry.

Sikhizm - religia, która powstała na przełomie XV i XVI wieku w Indiach - łączy w swojej filozofii monoteizm islamu z głównymi doktrynami hinduizmu. Nie ma więc nic wspólnego – jak chcą Amerykanie - z islamem.

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

ptaszynski
  • ptaszynski
  • 11.08.2012 18:41

sprostowanie ...a sprawca nie został zastrzelony lecz sam sie zabił .. bo byłoby gorzej

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
  • jędruś
  • 11.08.2012 18:39

dane statystyczne z USA są porażające!!!! w jednym np, mieście calgary z 75 tys, mieszkańców{przecietne miasteczko} zabito z broni palnej 14 osób czyli tyle ile w 1 mln w kanadzie lub pół polski !!! szok do czego doprowadza swoboda dostępu do broni!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 06.08.2012 23:13

To znowu przerażające. Już tam nigdzie nie jest bezpiecznie. Wariat może przyjść i strzelać w kinie i w świątyni w czasie modlitwy. Wariaci,któzi wychodowują w swoich chorych umysłach i psychice nienawiść z powodów fanatyzmu lub osobistych frustracji. Dostęp do broni palnej bez pozwolenia to temat na większą debatę,gdyż ,jak widać,to nie jest bezpieczna sytuacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 06.08.2012 17:38

oto do czego prowadzi brak ograniczenia dostepu do broni palnej ... w USA masakra za masakrą!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.