Facebook Google+ Twitter

USA zapłacą nam za Jałtę?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-26 07:58

PSL przygotowało projekt uchwały, który ma być odpowiedzią na wniosek amerykańskich kongresmenów dotyczący wezwania do zwrotu lub wypłaty odszkodowań za mienie żydowskie pozostawione po wojnie w Polsce.

Jak donosi "Rzeczpospolita", ludowcom nie podoba się roszczeniowa postawa amerykańskich kongresmenów. W ujawnionym w gazecie projekcie uchwały czytamy między innymi, że "odpowiedzialność za ład polityczny i prawny w krajach Europy Środkowo - Wschodniej ponoszą mocarstwa, które dysponując siłą militarną nie powstrzymały agresywnych działań hitlerowskich, a w powojennych porozumieniach wyznaczyły granice, w których możliwe było bezprawie".

Posłowie PSL apelują też do kongresmenów, by wezwali swój rząd do wyrównania krzywd poniesionych w skutek podziału Europy dokonanego przy udziale Amerykanów w Jałcie. Według uchwały autorstwa PSL Polska powinna otrzymać rekompensaty podobne do tych, jakie po wojnie otrzymały kraje Zachodnie w ramach planu Marshalla. Posłowie zobowiązali przy tym nasz rząd, by uzyskaną pomoc przeznaczył na wyrównanie roszczeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.