Facebook Google+ Twitter

USA: Zbrodniarz wojenny będzie deportowany do Niemiec

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-11 21:35

John Demjanjuk podejrzany o zbrodnie wojenne podczas II wojny światowej przygotowywany jest do deportacji ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec. Prokuratura w Monachium, która wystąpiła o ekstradycję Ukraińca, zarzuca mu, że jako były wartownik w obozie koncentracyjnym w Sobiborze, brał udział w uśmierceniu 29 tysięcy Żydów.

Demjanjuk został wyniesiony ze swojego domu w Ohio na noszach i przewieziony - najpewniej na lotnisko - karetką pogotowia.

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych nie zgodził się rozpatrzyć apelacji Johna Demjanjuka. Wcześniej sąd federalny w Cleveland uznał, że stan zdrowia 89-letniego Johna Demjanjuka nie może być przeszkodą w jego deportacji do Niemiec. Adwokaci oskarżonego odwołali się do Sądu Najwyższego.

Po deportacji do Niemiec John Demjanjuk będzie odpowiadał za współudział w zamordowaniu 29 tysięcy osób. Oskarżony odrzuca te oskarżenia. Twierdzi, że podczas II wojny światowej był niemieckim jeńcem wojennym, a nie strażnikiem w obozach koncentracyjnych.

W latach 80. John Demjanjuk stanął przed sądem w Izraelu, gdzie skazano go na karę śmierci. Wyrok ten został jednak uchylony gdy okazało się, że przy ustalaniu jego tożsamości mogło dojść do pomyłki.

Demjanjuk wrócił do USA, ale w 2002 roku władze tego kraju pozbawiły go obywatelstwa pod zarzutem zatajenia informacji o swojej przeszłości. Cztery lata temu amerykański sąd uznał, że Demjanjuk może być deportowany do jednego z trzech krajów - Polski, Ukrainy albo Niemiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.